| Global Score | |
| 68.8 | 65 |
| Basic Information | |
| Huawei | Samsung |
| HarmonyOS | Android 4.1, 4.0 |
| 2024-12-26 | 2012-09-28 |
| -- | 10.10 x 6.90 x 0.38 inches |
| 20.46 ounces | 20.70 ounces |
| Black, Gold and White | -- |
| -- | $ 250.00 |
| Display / Screen | |
| 13.2 inches | 10.1 inches |
| -- | 1280 x 800 pixels |
| OLED | Super PLS LCD |
| -- | 149 pixels per inch |
| 1000 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 3.9 | 7 |
| Performance | |
| Kirin T92 chipset | Qualcomm Snapdragon S4 Plus MSM8960 chipset |
| processor | Krait (Dual-Core 1500 MHz) processor |
| 12 GB RAM | 1 GB (500 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 225 (400 MHz) GPU |
| 6.21 | 8.37 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 13.3 | 5.72 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 16.00 MP | 3.00 MP + 0.30 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 10.89 | 5.5 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| Nano SIM | SIM |
| 3.6 | 6.4 |
| Battery Life | |
| 10100mAh Battery | 7000mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | 624 hours standby time |
| 10.32 | 8.32 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) is slightly better than Samsung Galaxy Tab 2 10.1 (AT&T), with a 68.8 score against 65. Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) has HarmonyOS operating system, and Samsung Galaxy Tab 2 10.1 (AT&T) works with Android 4.1 operating system. Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025)'s construction is newer, just a little bit lighter and thinner than the Samsung Galaxy Tab 2 10.1 (AT&T).
Galaxy Tab 2 10.1 (AT&T) has a much powerful CPU than Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025), because although it has an inferior number of cores (although they are faster) and a lower amount of RAM memory, it also counts with a graphics co-processor. Galaxy Tab 2 10.1 (AT&T) features a much more vibrant screen than Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025), although it has a much smaller display.
Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) has a very superior storage for applications, games, photos and videos than Galaxy Tab 2 10.1 (AT&T), because although it has no slot for external memory cards, it also counts with 256 GB internal memory capacity. The Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) features a way better camera than Galaxy Tab 2 10.1 (AT&T), because it has a much better 3840x2160 (4K) video quality and a lot better resolution camera in the back.
The Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) counts with a very superior battery duration than Samsung Galaxy Tab 2 10.1 (AT&T), because it has a 44% more battery size.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.