| Global Score | |
| 68.8 | 66.5 |
| Basic Information | |
| Huawei | Samsung |
| HarmonyOS | Android 4.4.2, 4.2.2 |
| 2024-12-26 | 2013-04-29 |
| -- | 7.40 x 4.37 x 0.39 inches |
| 20.46 ounces | 10.72 ounces |
| Black, Gold and White | -- |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 220.00 |
| Display / Screen | |
| 13.2 inches | 7 inches |
| -- | 1024 x 600 pixels |
| OLED | TFT |
| -- | 170 pixels per inch |
| 1000 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 3.9 | 7.2 |
| Performance | |
| Kirin T92 chipset | Qualcomm Snapdragon 400 MSM8930AB chipset |
| processor | Krait 300 (Dual-Core 1700 MHz) processor |
| 12 GB RAM | 1,5 GB (533 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 305 (450 MHz) GPU |
| 6.21 | 8.64 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 13.3 | 6.16 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 16.00 MP | 3.00 MP + 1.30 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution | -- |
| 10.89 | 5.61 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS, GSM and CDMA |
| Nano SIM | SIM |
| 3.6 | 7.1 |
| Battery Life | |
| 10100mAh Battery | 4000mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| -- | 408 hours standby time |
| 10.32 | 5.92 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 3.0 |
| GPS | GPS |
| -- | Infra-red port |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) is a little bit better than Galaxy Tab 3 7.0, with a 68.8 score against 66.5. The Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) is a incredibly newer and extremely thinner tablet than Galaxy Tab 3 7.0, although it is notably heavier. Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) works with HarmonyOS OS, while Galaxy Tab 3 7.0 comes with Android 4.4.2 OS.
The Galaxy Tab 3 7.0 has a much greater processing power than Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025), because although it has an inferior number of cores and a smaller amount of RAM, it also counts with an additional graphics processing unit. Galaxy Tab 3 7.0 features an incredibly better looking display than Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025), although it has a much smaller display.
Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) takes much better photographs and videos than Galaxy Tab 3 7.0, because it has a much more mega-pixels back facing camera. The Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) features much more storage for applications, games, photos and videos than Samsung Galaxy Tab 3 7.0, because although it has no slot for external memory cards, it also counts with 256 GB internal storage capacity.
The Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) counts with a really longer battery duration than Samsung Galaxy Tab 3 7.0, because it has a 153 percent bigger battery size.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.