| Global Score | |
| 68.8 | 68.7 |
| Basic Information | |
| Huawei | Samsung |
| HarmonyOS | Android 4.2.2 |
| 2024-12-26 | 2013-06-03 |
| -- | 8.26 x 4.87 x 0.29 inches |
| 20.46 ounces | 11.25 ounces |
| Black, Gold and White | -- |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 229.00 |
| Display / Screen | |
| 13.2 inches | 8 inches |
| -- | 1280 x 800 pixels |
| OLED | Super Clear LCD |
| -- | 189 pixels per inch |
| 1000 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 3.9 | 6.9 |
| Performance | |
| Kirin T92 chipset | Samsung Exynos 4 Dual chipset |
| processor | ARM Cortex-A9 (Dual-Core 1500 MHz) processor |
| 12 GB RAM | 1,5 GB RAM |
| Yes GPU | ARM Mali-400 MP4 (Quad-Core 266 MHz) GPU |
| 6.21 | 8.82 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 13.3 | 7.56 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 16.00 MP | 5.00 MP + 1.30 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 10.89 | 6.82 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| Nano SIM | SIM |
| 3.6 | 6.4 |
| Battery Life | |
| 10100mAh Battery | 4450mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | 42 hours talk time |
| 10.32 | 6.32 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) is a bit better than Galaxy Tab 3 8-inch, getting a global score of 68.8 against 68.7. The Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) body is notably newer and thinner than the Galaxy Tab 3 8-inch's, but it's also incredibly heavier. The Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) has HarmonyOS operating system, and Galaxy Tab 3 8-inch has Android 4.2.2 operating system.
Samsung Galaxy Tab 3 8-inch has a much greater hardware performance than Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025), because although it has less RAM and 6 lesser CPU cores , it also counts with an extra graphics co-processor. Galaxy Tab 3 8-inch features a much better display than Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025), although it has a lot smaller screen.
Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) features a way better camera than Samsung Galaxy Tab 3 8-inch, because it has a way better video resolution and a much higher resolution back facing camera. Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) counts with a very superior memory to store more games and applications than Galaxy Tab 3 8-inch, because although it has no external memory card slot, it also counts with 224 GB more internal memory capacity.
Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) features a very superior battery performance than Galaxy Tab 3 8-inch, because it has a 127 percent larger battery size.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.