| Global Score | |
| 68.8 | 67.8 |
| Basic Information | |
| Huawei | Samsung |
| HarmonyOS | Android 4.4.2 |
| 2024-12-26 | 2014-04-01 |
| -- | 9.58 x 6.94 x 0.31 inches |
| 20.46 ounces | 17.18 ounces |
| Black, Gold and White | -- |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 130.00 |
| Display / Screen | |
| 13.2 inches | 10.1 inches |
| -- | 1280 x 800 pixels |
| OLED | TFT |
| -- | 149 pixels per inch |
| 1000 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 3.9 | 7 |
| Performance | |
| Kirin T92 chipset | Qualcomm Snapdragon chipset |
| processor | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1200 MHz) processor |
| 12 GB RAM | 1,5 GB RAM |
| Yes GPU | Adreno 305 (450 MHz) GPU |
| 6.21 | 8.37 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 13.3 | 6.16 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 16.00 MP | 3.00 MP + 1.30 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 10.89 | 6.38 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| Nano SIM | Micro SIM |
| 3.6 | 7 |
| Battery Life | |
| 10100mAh Battery | 6800mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 10.32 | 8.16 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
The Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) has an overall score of 68.8, which is just a bit better than Galaxy Tab 4 10.1's overall score of 67.8. Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025)'s construction is notably newer and way thinner, but also heavier than the Galaxy Tab 4 10.1. The Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) works with HarmonyOS OS, and Galaxy Tab 4 10.1 works with Android 4.4.2 OS.
The Samsung Galaxy Tab 4 10.1 features a much better looking display than Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025), although it has a really smaller display. The Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) features a way bigger memory capacity to install games and applications than Samsung Galaxy Tab 4 10.1, because although it has no SD memory slot, it also counts with more internal storage.
Galaxy Tab 4 10.1 counts with a much faster processing unit than Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025), because although it has a lower amount of RAM memory and less processing cores (although they are faster), it also counts with a graphics co-processor. The Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) has a very superior battery lifetime than Galaxy Tab 4 10.1, because it has 10100mAh of battery capacity.
Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) features a way better camera than Samsung Galaxy Tab 4 10.1, because it has a lot better video resolution and a way better resolution camera.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.