| Global Score | |
| 68.8 | 63.5 |
| Basic Information | |
| Huawei | Samsung |
| HarmonyOS | Android 4.0, 3.2 |
| 2024-12-26 | 0000-00-00 |
| -- | 7.74 x 5.24 x 0.31 inches |
| 20.46 ounces | 12.00 ounces |
| Black, Gold and White | -- |
| -- | $ 310.00 |
| Display / Screen | |
| 13.2 inches | 7.7 inches |
| -- | 1280 x 800 pixels |
| OLED | Super AMOLED Plus |
| -- | 196 pixels per inch |
| 1000 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 3.9 | 7.4 |
| Performance | |
| Kirin T92 chipset | -- |
| processor | Dual-Core 1400 MHz processor |
| 12 GB RAM | 1 GB RAM |
| Yes GPU | ARM Mali-400 MP1 (320 MHz) GPU |
| 6.21 | 8.19 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 13.3 | 5.72 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 16.00 MP | 3.20 MP + 2.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (HD) video resolution |
| 10.89 | 5.72 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), EV-DO A and CDMA |
| Nano SIM | -- |
| 3.6 | 5.6 |
| Battery Life | |
| 10100mAh Battery | 5100mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 10.32 | 6.88 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 3.0 |
| GPS | GPS |
| -- | Infra-red port |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Gyroscope and Light Sensor |
The Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) has a global score of 68.8, which is just a bit better than the Samsung Galaxy Tab 7.7 LTE's 63.5 general score. The Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) comes with HarmonyOS operating system, while Samsung Galaxy Tab 7.7 LTE works with Android 4.0 operating system. The Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) design is notably thinner but incredibly heavier than Samsung Galaxy Tab 7.7 LTE.
Samsung Galaxy Tab 7.7 LTE counts with a much better performing processing unit than Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025), because although it has a lower number of cores (although they are faster) and lesser RAM, it also counts with an extra graphics co-processor. The Galaxy Tab 7.7 LTE features a way better looking display than Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025), although it has a way smaller display.
The Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) has a very superior memory to store more games and applications than Galaxy Tab 7.7 LTE, because although it has no slot for an external memory card, it also counts with 240 GB more internal storage capacity. Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) has a really longer battery life than Galaxy Tab 7.7 LTE, because it has a 10100mAh battery size.
Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) captures way better videos and photos than Galaxy Tab 7.7 LTE, because it has a much more mega-pixels back-facing camera and a way higher 3840x2160 video resolution.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.