| Global Score | |
| 68.8 | 74.6 |
| Basic Information | |
| Huawei | Samsung |
| HarmonyOS | Android 4.4 |
| 2024-12-26 | 2014-01-06 |
| -- | 9.57 x 6.75 x 0.29 inches |
| 20.46 ounces | 16.54 ounces |
| Black, Gold and White | White |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 539.00 |
| Display / Screen | |
| 13.2 inches | 10.1 inches |
| -- | 2560 x 1600 pixels |
| OLED | Super Clear LCD |
| -- | 299 pixels per inch |
| 1000 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 3.9 | 8.4 |
| Performance | |
| Kirin T92 chipset | Qualcomm Snapdragon 800 MSM8974 chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2300 MHz) processor |
| 12 GB RAM | 2 GB (800 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 6.21 | 9.27 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 13.3 | 7.56 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 16.00 MP | 8.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 10.89 | 6.49 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| Nano SIM | SIM |
| 3.6 | 7 |
| Battery Life | |
| 10100mAh Battery | 8220mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 10.32 | 9.12 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | Infra-red port |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
The Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 is just a bit better than Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025), getting a overall score of 74.6 against 68.8. The Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 comes with Android 4.4 OS, and Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) works with HarmonyOS OS. Galaxy Tab Pro 10.1 features a lot better display than Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025), although it has a really smaller display.
Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) features a very superior storage capacity for apps and games than Samsung Galaxy Tab Pro 10.1, because although it has no slot for SD memory cards, it also counts with more internal storage. The Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 counts with a very superior processing power than Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025), because although it has 10 GB lesser RAM and an inferior number of cores , it also counts with a graphics processor.
The Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) features longer battery performance than Samsung Galaxy Tab Pro 10.1, because it has a 10100mAh battery size against 8220mAh. The Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) takes much better pictures and videos than Samsung Galaxy Tab Pro 10.1, because it has a much higher video resolution and a lot better resolution back-facing camera.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.