| Global Score | |
| 68.8 | 78.5 |
| Basic Information | |
| Huawei | Samsung |
| HarmonyOS | Android 4.4 |
| 2024-12-26 | 2014-01-06 |
| -- | 11.64 x 8.03 x 0.31 inches |
| 20.46 ounces | 26.10 ounces |
| Black, Gold and White | -- |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 249.00 |
| Display / Screen | |
| 13.2 inches | 12.2 inches |
| -- | 2560 x 1600 pixels |
| OLED | Super Clear LCD |
| -- | 247 pixels per inch |
| 1000 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 3.9 | 8.1 |
| Performance | |
| Kirin T92 chipset | Qualcomm Snapdragon 800 MSM8974 chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2300 MHz) processor |
| 12 GB RAM | 3 GB (800 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 6.21 | 9.27 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 64 GB) external memory slot |
| 13.3 | 9.46 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 16.00 MP | 8.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (60 fps) (Full HD) video resolution |
| 10.89 | 7.7 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| Nano SIM | SIM |
| 3.6 | 6.9 |
| Battery Life | |
| 10100mAh Battery | 9500mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 10.32 | 9.92 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | Infra-red port |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
The Samsung Galaxy Tab Pro 12.2 is much better than the Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025), having a overall score of 78.5 against 68.8. The Samsung Galaxy Tab Pro 12.2 counts with Android 4.4 operating system, while Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) comes with HarmonyOS operating system.
Samsung Galaxy Tab Pro 12.2 has a much sharper display than Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025), although it has a little bit smaller screen. The Samsung Galaxy Tab Pro 12.2 features a much better hardware performance than Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025), because although it has lesser RAM and 4 lesser processing cores (although they are faster), it also counts with an extra graphics co-processor.
The Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) counts with a much bigger storage capacity for games and applications than Samsung Galaxy Tab Pro 12.2, because although it has no SD extension slot, it also counts with 256 GB internal memory. The Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) shoots much better photos and videos than Samsung Galaxy Tab Pro 12.2, because it has a way better (4K) video resolution and a camera with much more mega pixels.
Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) features a bit better battery life than Samsung Galaxy Tab Pro 12.2, because it has a 10100mAh battery size against 9500mAh.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.