| Global Score | |
| 68.8 | 58.9 |
| Basic Information | |
| Huawei | Sony |
| HarmonyOS | Android 4.1.1, 4.0.3 |
| 2024-12-26 | 2012-08-29 |
| -- | 9.44 x 6.87 x 0.47 inches |
| 20.46 ounces | 20.64 ounces |
| Black, Gold and White | -- |
| -- | $ 275.00 |
| Display / Screen | |
| 13.2 inches | 9.4 inches |
| -- | 1280 x 800 pixels |
| OLED | TFT |
| -- | 161 pixels per inch |
| 1000 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 3.9 | 6.7 |
| Performance | |
| Kirin T92 chipset | NVIDIA Tegra 3 T30L chipset |
| processor | ARM Cortex-A9 (Quad-Core 1300 MHz) processor |
| 12 GB RAM | 1 GB (1333 MHz) RAM |
| Yes GPU | ULP GeForce (416 MHz) GPU |
| 6.21 | 8.46 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | SD, SDHC, SDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 10.02 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 16.00 MP | 8.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution | -- |
| 10.89 | 5.94 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | -- |
| Nano SIM | -- |
| 3.6 | 2.4 |
| Battery Life | |
| 10100mAh Battery | -- |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 10.32 | 1.36 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 3.0 |
| GPS | GPS |
| -- | Infra-red port |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
The Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) has a general score of 68.8, which is much better than the Xperia Tablet S's general score of 58.9. The Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) has HarmonyOS operating system, while Xperia Tablet S works with Android 4.1.1 operating system. The Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) design is noticeably newer, extremely thinner and just a little bit lighter than the Xperia Tablet S.
Xperia Tablet S features a much better screen than Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025), although it has a much smaller screen. Sony Xperia Tablet S features a very superior hardware performance than Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025), because although it has a lower number of cores (but faster) and 11 GB less RAM, it also counts with a graphics co-processor.
The Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) counts with a much better camera than Xperia Tablet S, because it has a camera in the back with a lot better 50 mega-pixels resolution. Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) features a superior storage capacity for games and applications than Sony Xperia Tablet S, because although it has no slot for SD memory cards, it also counts with 192 GB more internal storage.
Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) counts with a very superior battery life than Xperia Tablet S.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.