| Global Score | |
| 68.8 | 68.5 |
| Basic Information | |
| Huawei | Sony |
| HarmonyOS | Android 4.4.4, 4.1.2 |
| 2024-12-26 | 2013-01-20 |
| -- | 10.47 x 6.77 x 0.27 inches |
| 20.46 ounces | 17.46 ounces |
| Black, Gold and White | Black and White |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 799.00 |
| Display / Screen | |
| 13.2 inches | 10.1 inches |
| -- | 1920 x 1200 pixels |
| OLED | TFT |
| -- | 224 pixels per inch |
| 1000 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 3.9 | 7.8 |
| Performance | |
| Kirin T92 chipset | Qualcomm Snapdragon S4 Pro APQ8064 chipset |
| processor | Krait (Quad-Core 1500 MHz) processor |
| 12 GB RAM | 2 GB (533 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 320 (400 MHz) GPU |
| 6.21 | 8.64 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 13.3 | 7.56 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 16.00 MP | 8.10 MP + 2.20 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 10.89 | 6.6 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| Nano SIM | Micro SIM |
| 3.6 | 7 |
| Battery Life | |
| 10100mAh Battery | 6000mAh Li-Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | 1230 hours standby time |
| 10.32 | 7.52 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
The Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) has a general score of 68.8, which is just a bit better than Sony Xperia Tablet Z's general score of 68.5. Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) comes with HarmonyOS OS, while Sony Xperia Tablet Z has Android 4.4.4 OS. The Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) is a way newer and noticeably thinner tablet device than Sony Xperia Tablet Z, although it's also somewhat heavier.
Xperia Tablet Z features a way better looking display than Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025), although it has a much smaller display. Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) counts with a lot bigger storage capacity for apps and games than Xperia Tablet Z, because although it has no SD extension slot, it also counts with 256 GB internal memory capacity.
The Sony Xperia Tablet Z has a lot better hardware performance than Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025), because although it has 10 GB lesser RAM and an inferior number of cores (although faster), it also counts with a graphics processing unit. Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) captures way better photographs and videos than Xperia Tablet Z, because it has a much better 3840x2160 video definition and a back camera with lot more mega-pixels.
Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) has a way better battery life than Xperia Tablet Z, because it has a 10100mAh battery capacity.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.