| Global Score | |
| 68.8 | 69.8 |
| Basic Information | |
| Huawei | Sony |
| HarmonyOS | Android 4.4.4, 4.4 |
| 2024-12-26 | 2014-02-24 |
| -- | 10.47 x 6.77 x 0.25 inches |
| 20.46 ounces | 15.49 ounces |
| Black, Gold and White | Black and White |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 249.00 |
| Display / Screen | |
| 13.2 inches | 10.1 inches |
| -- | 1920 x 1200 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| -- | 224 pixels per inch |
| 1000 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 3.9 | 7.9 |
| Performance | |
| Kirin T92 chipset | Qualcomm Snapdragon 801 MSM8974-AB chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2300 MHz) processor |
| 12 GB RAM | 3 GB RAM |
| Yes GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 6.21 | 9.27 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 13.3 | 6.16 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 16.00 MP | 8.10 MP + 2.20 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 10.89 | 6.6 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| Nano SIM | Micro SIM |
| 3.6 | 7 |
| Battery Life | |
| 10100mAh Battery | 6000mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| -- | 1240 hours standby time |
| 10.32 | 7.52 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
Xperia Z2 Tablet has a score of 69.8, which is a bit better than the Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025)'s overall score of 68.8. Xperia Z2 Tablet works with Android 4.4.4 operating system, while Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) comes with HarmonyOS operating system.
The Sony Xperia Z2 Tablet counts with a very superior performance than Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025), because although it has an inferior number of cores and less RAM memory, it also counts with an extra GPU. The Xperia Z2 Tablet has a much sharper screen than Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025), although it has a much smaller display.
Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) features a very superior memory to install applications and games than Sony Xperia Z2 Tablet, because although it has no external SD slot, it also counts with 240 GB more internal storage. The Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) shoots much better photographs and videos than Sony Xperia Z2 Tablet, because it has a back facing camera with a lot better 50 megapixels resolution and a much better video quality.
The Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) has a very superior battery lifetime than Xperia Z2 Tablet, because it has 10100mAh of battery capacity against 6000mAh.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.