| Global Score | |
| 68.8 | 71.3 |
| Basic Information | |
| Huawei | Sony |
| HarmonyOS | Android 4.4 |
| 2024-12-26 | 2014-09-03 |
| -- | 8.40 x 4.87 x 0.25 inches |
| 20.46 ounces | 9.52 ounces |
| Black, Gold and White | Black and White |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 249.00 |
| Display / Screen | |
| 13.2 inches | 8 inches |
| -- | 1200 x 1920 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| -- | 283 pixels per inch |
| 1000 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 3.9 | 8.3 |
| Performance | |
| Kirin T92 chipset | Qualcomm Snapdragon 801 chipset |
| processor | Quad-Core 2500 MHz processor |
| 12 GB RAM | 3 GB RAM |
| Yes GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 6.21 | 9.36 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 6.72 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 16.00 MP | 8.10 MP + 2.20 MP |
| f/1.80 aperture | f/2.40 aperture |
| 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 10.89 | 7.48 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| Nano SIM | Nano SIM |
| 3.6 | 7 |
| Battery Life | |
| 10100mAh Battery | 4500mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| -- | 1100 hours standby time 19 hours talk time |
| 10.32 | 6.32 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
Xperia Z3 Tablet Compact has a score of 71.3, which is just a bit better than Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025)'s global score of 68.8. Xperia Z3 Tablet Compact counts with Android 4.4 OS, and Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) comes with HarmonyOS OS. Xperia Z3 Tablet Compact features a really superior performance than Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025), because although it has a lower amount of RAM and a lower number of cores , it also counts with an additional GPU.
Sony Xperia Z3 Tablet Compact counts with a lot better screen than Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025), although it has a lot smaller screen. Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) counts with a much better camera than Xperia Z3 Tablet Compact, because it has a lot better 3840x2160 (4K) video quality, a lot bigger diafragm aperture to take better captures and video in poorly lited situations and a camera with a lot higher 50 megapixels resolution.
The Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) counts with a much better storage capacity for games and applications than Sony Xperia Z3 Tablet Compact, because although it has no SD memory slot, it also counts with 240 GB more internal memory. Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) counts with a superior battery duration than Sony Xperia Z3 Tablet Compact, because it has a 10100mAh battery size instead of 4500mAh.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.