| Global Score | |
| 68.8 | 74.7 |
| Basic Information | |
| Huawei | Sony |
| HarmonyOS | Android 5.0 |
| 2024-12-26 | -- |
| -- | 10.00 x 6.57 x 0.24 inches |
| 20.46 ounces | 13.86 ounces |
| Black, Gold and White | Black and White |
| -- | Stainless Steel |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 1570.00 |
| Display / Screen | |
| 13.2 inches | 10.1 inches |
| -- | 2560 x 1600 pixels |
| OLED | LCD |
| -- | 299 pixels per inch |
| 1000 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 3.9 | 8.6 |
| Performance | |
| Kirin T92 chipset | Qualcomm Snapdragon 810 MSM8994 chipset |
| processor | 64-bit ARM Cortex-A57 (Quad-Core 2000 MHz + Quad-Core 1500 MHz) processor |
| 12 GB RAM | 3 GB (800 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 430 (600 MHz) GPU |
| 6.21 | 9.99 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 8.12 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 16.00 MP | 8.10 MP + 5.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 10.89 | 6.6 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| Nano SIM | -- |
| 3.6 | 6.6 |
| Battery Life | |
| 10100mAh Battery | 6000mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 10.32 | 7.52 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 4.1 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
| -- | FM Radio |
The Sony Xperia Z4 Tablet has a general score of 74.7, which is a bit better than the Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025)'s 68.8 general score. The Sony Xperia Z4 Tablet has Android 5.0 operating system, and Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) counts with HarmonyOS operating system.
Sony Xperia Z4 Tablet features a way better processing power than Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025), because although it has 9 GB lesser RAM memory, and they both have the same number of cores, the Sony Xperia Z4 Tablet also counts with a 64 bits CPU and an extra graphics processing unit. The Xperia Z4 Tablet counts with a much more vibrant screen than Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025), although it has a lot smaller display.
Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) features a much bigger storage for games and applications than Sony Xperia Z4 Tablet, because although it has no slot for an SD memory card, it also counts with more internal memory. The Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) features a superior battery life than Xperia Z4 Tablet, because it has 10100mAh of battery capacity.
Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) takes a lot better photographs and videos than Xperia Z4 Tablet, because it has a back camera with way more megapixels and a much better video definition.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.