| Global Score | |
| 64.2 | 66.7 |
| Basic Information | |
| Lenovo | Samsung |
| Windows | Windows RT |
| 0000-00-00 | 2012-08-29 |
| 5.90 x 8.30 x 0.10 inches | 10.46 x 6.62 x 0.35 inches |
| 15.04 ounces | 20.11 ounces |
| $ 619.00 | $ 650.00 |
| Display / Screen | |
| 8 inches | 10.1 inches |
| 1920 x 1080 pixels (Full HD) | 1366 x 768 pixels |
| IPS LCD | LCD |
| 275 pixels per inch | 155 pixels per inch |
| Capacitive, Multi-touch | Capacitive, Multi-touch |
| 7.9 | 6.6 |
| Performance | |
| Intel Atom chipset | Qualcomm Snapdragon S4 Plus APQ8060A chipset |
| 64-bit 64-bit (Quad-Core 1860 MHz) processor | Krait (Dual-Core 1500 MHz) processor |
| 2 GB RAM | 2 GB (500 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 225 (400 MHz) GPU |
| 9.36 | 8.46 |
| Storage | |
| 32 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 5.8 | 9.46 |
| Camera | |
| 8.00 MP + 1.60 MP | 5.00 MP + 1.90 MP |
| f/2.20 aperture | -- |
| -- | 1280 x 720 (HD) video resolution |
| 7.37 | 6.05 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| LTE (4G) | -- |
| 4.8 | 2.4 |
| Battery Life | |
| 6400mAh Li-Ion Battery | 8200mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 7.84 | 9.12 |
| Other Features | |
| Bluetooth 4.0 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
Samsung Ativ Tab has a score of 66.7, which is slightly better than Lenovo YOGA Tablet 2 8-inch (Windows) with AnyPen's score of 64.2. Although it's the best tablet in this comparison review, Samsung Ativ Tab's body is extremely heavier and notably thicker than the Lenovo YOGA Tablet 2 8-inch (Windows) with AnyPen.
The Lenovo YOGA Tablet 2 8-inch (Windows) with AnyPen features a superior CPU than Samsung Ativ Tab, because although it has doesn't have an extra graphics co-processor, and they both have a 2 GB RAM, the Lenovo YOGA Tablet 2 8-inch (Windows) with AnyPen also counts with a 64-bits CPU and a higher number of cores.
The Lenovo YOGA Tablet 2 8-inch (Windows) with AnyPen has a brighter display than Samsung Ativ Tab, because although it has a way smaller display, it also counts with way more pixels per inch of display and a better resolution of 1080 x 1920px. Lenovo YOGA Tablet 2 8-inch (Windows) with AnyPen takes much clearer pictures and videos than Samsung Ativ Tab, because it has a much better resolution back camera.
The Samsung Ativ Tab has a very superior memory for applications and games than Lenovo YOGA Tablet 2 8-inch (Windows) with AnyPen, because it has more internal memory and a SD card slot that supports a maximum of 64 GB. Samsung Ativ Tab has greater battery lifetime than Lenovo YOGA Tablet 2 8-inch (Windows) with AnyPen, because it has 8200mAh of battery capacity.
Samsung Ativ Tab costs a little more than the Lenovo YOGA Tablet 2 8-inch (Windows) with AnyPen, but it's still a great choice, because you can get a much better tablet for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.