| Global Score | |
| 63 | 66.7 |
| Basic Information | |
| Samsung | Samsung |
| Android 4.4.2, 4.1 | Windows RT |
| 2013-01-07 | 2012-08-29 |
| 10.30 x 7.00 x 0.35 inches | 10.46 x 6.62 x 0.35 inches |
| 20.80 ounces | 20.11 ounces |
| $ 605.00 | $ 650.00 |
| Display / Screen | |
| 10.1 inches | 10.1 inches |
| 1280 x 800 pixels | 1366 x 768 pixels |
| -- | LCD |
| 149 pixels per inch | 155 pixels per inch |
| Capacitive, Multi-touch | Capacitive, Multi-touch |
| 6.6 | 6.6 |
| Performance | |
| Samsung Exynos chipset | Qualcomm Snapdragon S4 Plus APQ8060A chipset |
| Quad-Core 1400 MHz processor | Krait (Dual-Core 1500 MHz) processor |
| 2 GB RAM | 2 GB (500 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 225 (400 MHz) GPU |
| 8.28 | 8.46 |
| Storage | |
| 16 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 6.16 | 9.46 |
| Camera | |
| 5.00 MP + 1.90 MP | 5.00 MP + 1.90 MP |
| 1280 x 720 (HD) video resolution | 1280 x 720 (HD) video resolution |
| 6.05 | 6.05 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | -- |
| LTE (4G), HSPA, UMTS, EV-DO A, EDGE, GPRS, GSM and CDMA | -- |
| SIM | -- |
| 6.6 | 2.4 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 8200mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 720 hours standby time | -- |
| 1.36 | 9.12 |
| Other Features | |
| Bluetooth 4.0 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| Infra-red port | -- |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
Samsung Ativ Tab is slightly better than the Samsung Galaxy Note 10.1 LTE, getting a 66.7 score against 63. Samsung Ativ Tab works with Windows RT OS, while Samsung Galaxy Note 10.1 LTE counts with Android 4.4.2 OS. Samsung Ativ Tab's design has the same thickness than the Samsung Galaxy Note 10.1 LTE, but it's a little lighter.
The Samsung Ativ Tab features a bit better processing unit than Samsung Galaxy Note 10.1 LTE, because although it has an inferior number of cores (but faster), and they both have the same RAM memory amount, the Samsung Ativ Tab also counts with an extra graphics co-processor. Samsung Ativ Tab and Samsung Galaxy Note 10.1 LTE both feature extremely similar displays, and although the Samsung Ativ Tab has a slightly higher 768 x 1366 resolution and a quite higher count of pixels in each inch in the screen, they both have a screen with the same size.
The Samsung Ativ Tab has much more storage capacity to store more apps and games than Galaxy Note 10.1 LTE, and although they both have a SD card slot that admits a maximum of 64 GB, the Samsung Ativ Tab also has 64 GB internal memory. Galaxy Note 10.1 LTE and Samsung Ativ Tab feature really similar cameras, they have the same resolution back-facing camera, the same video frame rates and the same (HD) video quality.
Samsung Ativ Tab has a much better battery performance than Samsung Galaxy Note 10.1 LTE.
Samsung Ativ Tab costs a bit more money than Samsung Galaxy Note 10.1 LTE, but you can get a better tablet for that extra dollars.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.