| Global Score | |
| 75 | 66.7 |
| Basic Information | |
| Samsung | Samsung |
| Windows 10 Pro | Windows RT |
| 2016-02-01 | 2012-08-29 |
| 11.43 x 7.83 x 0.25 inches | 10.46 x 6.62 x 0.35 inches |
| 24.55 ounces | 20.11 ounces |
| 16 777 216 | -- |
| -- | $ 650.00 |
| Display / Screen | |
| 12 inches | 10.1 inches |
| 1440 x 2160 pixels | 1366 x 768 pixels |
| Super AMOLED | LCD |
| 216 pixels per inch | 155 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 6.6 |
| Performance | |
| Intel Core M chipset | Qualcomm Snapdragon S4 Plus APQ8060A chipset |
| 64-bit (Dual-Core 2200 MHz) processor | Krait (Dual-Core 1500 MHz) processor |
| 4 GB RAM | 2 GB (500 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 225 (400 MHz) GPU |
| 8.73 | 8.46 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 13.3 | 9.46 |
| Camera | |
| 5.00 MP + 5.00 MP | 5.00 MP + 1.90 MP |
| -- | 1280 x 720 (HD) video resolution |
| 6.05 | 6.05 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| LTE-A (4G) and LTE (4G) | -- |
| 5 | 2.4 |
| Battery Life | |
| 5200mAh Battery | 8200mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 6.96 | 9.12 |
| Other Features | |
| Bluetooth 4.1 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Accelerometer and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
Galaxy TabPro S is better than Samsung Ativ Tab, with a score of 75 against 66.7. These tablets come with Windows OS (operating system), but the Galaxy TabPro S has older 10 Pro version while Samsung Ativ Tab has Windows RT version. Although Galaxy TabPro S is somewhat heavier than the Samsung Ativ Tab, it's notably thinner and noticeably newer.
Galaxy TabPro S has a little bit better display than Samsung Ativ Tab, because it has a bigger screen, a better pixel density and a lot better 2160 x 1440 resolution. Galaxy TabPro S features a superior storage capacity to store more apps and games than Samsung Ativ Tab, because although it has no external memory card slot, it also counts with 192 GB more internal storage capacity.
The Galaxy TabPro S features a bit better hardware performance than Samsung Ativ Tab, because although it has doesn't have a graphics co-processor, and they both have a Dual-Core CPU, the Galaxy TabPro S also counts with 2 GB more RAM memory. Samsung Ativ Tab's camera is very similar to the Samsung Galaxy TabPro S one, both have a camera with a 5 MP.
The Samsung Ativ Tab features a way better battery duration than Galaxy TabPro S, because it has a 58% greater battery capacity.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.