|
|
| Global Score | |
| 55.9 | 66.7 |
| Basic Information | |
| Toshiba | Samsung |
| Windows 8.1 | Windows RT |
| 2014-05-27 | 2012-08-29 |
| 10.19 x 6.89 x 0.35 inches | 10.46 x 6.62 x 0.35 inches |
| 19.58 ounces | 20.11 ounces |
| Gold | -- |
| $ 249.00 | $ 650.00 |
| Display / Screen | |
| 10.1 inches | 10.1 inches |
| 800 x 1280 pixels | 1366 x 768 pixels |
| IPS LCD | LCD |
| 149 pixels per inch | 155 pixels per inch |
| Capacitive, Multi-touch | Capacitive, Multi-touch |
| 7.2 | 6.6 |
| Performance | |
| Intel Atom chipset | Qualcomm Snapdragon S4 Plus APQ8060A chipset |
| 64-bit Z3735G (Quad-Core 1330 MHz) processor | Krait (Dual-Core 1500 MHz) processor |
| 1 GB RAM | 2 GB (500 MHz) RAM |
| Intel HD GPU | Adreno 225 (400 MHz) GPU |
| 8.82 | 8.46 |
| Storage | |
| 32 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 8.12 | 9.46 |
| Camera | |
| 5.00 MP + 1.20 MP | 5.00 MP + 1.90 MP |
| 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution | 1280 x 720 (HD) video resolution |
| 6.93 | 6.05 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 2.4 | 2.4 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 8200mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 9.12 |
| Other Features | |
| Bluetooth 4.0 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| Accelerometer and Gyroscope | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
Samsung Ativ Tab is much better than the Toshiba Encore 2 10.1-inch, with a global score of 66.7 against 55.9. These tablets have Windows OS (Operating System), but Samsung Ativ Tab has the newer RT version and Toshiba Encore 2 10.1-inch has Windows 8.1, so it gives you a couple nice extra features. Samsung Ativ Tab is a a little heavier tablet than Toshiba Encore 2 10.1-inch, but both have the same thickness.
The Toshiba Encore 2 10.1-inch has a little bit better hardware performance than Samsung Ativ Tab, because although it has a lower amount of RAM and doesn't have an additional graphics processing unit, it also counts with a 64-bit CPU and more CPU cores (but slower). The Toshiba Encore 2 10.1-inch counts with a little bit better looking display than Samsung Ativ Tab, although it has a little worse resolution of 1280 x 800 and a quite worse display pixels density, they both have a display with the same size.
The Toshiba Encore 2 10.1-inch shoots much better photographs and videos than Samsung Ativ Tab, and although they both have a same resolution back-facing camera, the Toshiba Encore 2 10.1-inch also has a way higher (Full HD) video quality. Samsung Ativ Tab counts with a better memory capacity for apps and games than Toshiba Encore 2 10.1-inch, because although it has an external SD slot that allows 64 GB smaller, it also counts with 64 GB internal memory capacity.
Samsung Ativ Tab counts with a much longer battery duration than Toshiba Encore 2 10.1-inch.
Samsung Ativ Tab costs a lot more money than the Toshiba Encore 2 10.1-inch, but it's still a good choice, because you can get a lot more features for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.