| Global Score | |
| 44.3 | 48.2 |
| Basic Information | |
| Toshiba | Lenovo |
| Android 4.1 | Android 4.4 |
| -- | 0000-00-00 |
| -- | 4.10 x 7.50 x 0.36 inches |
| 22.54 ounces | 9.44 ounces |
| Black | -- |
| $ 349.00 | $ 155.00 |
| Display / Screen | |
| 10.1 inches | 7 inches |
| 1280 x 800 pixels | 1024 x 600 pixels |
| IPS LCD | IPS LCD |
| 149 pixels per inch | 170 pixels per inch |
| Capacitive, Multi-touch | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 6.8 |
| Performance | |
| -- | MediaTek MT8127 chipset |
| processor | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1300 MHz) processor |
| 1 GB (1333 MHz) RAM | 1 GB (666 MHz) RAM |
| NVIDIA 12-Core High Performance Graphics GPU | ARM Mali-450 MP4 (700 MHz) GPU |
| 5.94 | 8.64 |
| Storage | |
| 16 GB internal memory | 8 GB internal memory |
| microSD, microSDHC external memory slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 4.4 | 4.62 |
| Camera | |
| 3.00 MP + 1.20 MP | 0.30 MP |
| 5.61 | 0.44 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 2.4 | 2.4 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 3450mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 5.44 |
| Other Features | |
| Bluetooth 3.0 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
The Lenovo TAB 2 A7-10 is a little bit better than Toshiba Excite 10 SE, having a 48.2 score against 44.3. These tablets have Android OS, but Lenovo TAB 2 A7-10 has newer 4.4 version while Toshiba Excite 10 SE has Android 4.1. Lenovo TAB 2 A7-10 has a much better processing power than Toshiba Excite 10 SE, and although they both have a Quad-Core processing unit and 1 GB of RAM memory, the Lenovo TAB 2 A7-10 also has an extra graphics processor.
Toshiba Excite 10 SE and Lenovo TAB 2 A7-10 have similar screens, because although the Lenovo TAB 2 A7-10 has a really smaller display and a lot lower resolution of 600 x 1024 pixels, it also counts with a little better display pixels density. The Lenovo TAB 2 A7-10 counts with just a bit bigger memory for applications, games, photos and videos than Toshiba Excite 10 SE, although it has only 8 GB internal memory capacity.
The Toshiba Excite 10 SE counts with a lot better camera than Lenovo TAB 2 A7-10. The Lenovo TAB 2 A7-10 features a much better battery performance than Toshiba Excite 10 SE.
Despite of being the best tablet of the ones in this comparison, Lenovo TAB 2 A7-10 is also a bargain compared to the other ones, making this tablet a no doubt choice.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.