| Global Score | |
| 44.3 | 88.1 |
| Basic Information | |
| Toshiba | Samsung |
| Android 4.1 | -- |
| -- | 2019-08-09 |
| -- | 9.63 x 6.28 x 0.22 inches |
| 22.54 ounces | 14.82 ounces |
| Black | Cloud blue, Mountain gray and Rose blush |
| -- | Aluminum |
| $ 349.00 | $ 366.00 |
| Display / Screen | |
| 10.1 inches | 10.5 inches |
| 1280 x 800 pixels | 2560 x 1600 pixels |
| IPS LCD | Super AMOLED |
| 149 pixels per inch | 288 pixels per inch |
| Capacitive, Multi-touch | No touch screen |
| 6.8 | 7.6 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 855 SM8150 chipset |
| processor | Kryo 485, 64-bit, 7 nm (Octa-Core 2840 MHz) processor |
| 1 GB (1333 MHz) RAM | 8 GB RAM |
| NVIDIA 12-Core High Performance Graphics GPU | Adreno 640 GPU |
| 5.94 | 9.63 |
| Storage | |
| 16 GB internal memory | 256 GB internal memory |
| microSD, microSDHC external memory slot | microSDXC (up to 1000 GB) external memory slot |
| 4.4 | 18.58 |
| Camera | |
| 3.00 MP + 1.20 MP | 13.00 MP + 8.00 MP |
| -- | f/1.90 aperture |
| -- | 26.00mm focal length |
| -- | 0.29 inches (1/3.4") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 5.61 | 9.46 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE-A (4G) and LTE (4G) |
| -- | Nano SIM |
| 2.4 | 5.6 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 7040mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 8.32 |
| Other Features | |
| Bluetooth 3.0 | Bluetooth 5.0 |
| GPS | GPS |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
Samsung Galaxy Tab S6 is much better than the Toshiba Excite 10 SE, getting a overall score of 88.1 against 44.3. The Galaxy Tab S6 has a sharper display than Toshiba Excite 10 SE, because it has a way higher resolution of 1600 x 2560 pixels, a way higher pixels number per inch in the screen and a little larger display.
Samsung Galaxy Tab S6 features a much greater processing power than Toshiba Excite 10 SE, because it has 4 more CPU cores and a greater amount of RAM. The Galaxy Tab S6 features a way bigger memory capacity for games and applications than Toshiba Excite 10 SE, because it has more internal storage.
The Samsung Galaxy Tab S6 has a much better battery lifetime than Toshiba Excite 10 SE. The Samsung Galaxy Tab S6 shoots a lot better photographs and videos than Toshiba Excite 10 SE, because it has a camera in the back with lot more mega-pixels.
The Samsung Galaxy Tab S6 is a little more expensive than the Toshiba Excite 10 SE, but you can get a much better tablet for that extra dollars.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.