| Global Score | |
| 44.3 | 78.2 |
| Basic Information | |
| Toshiba | Samsung |
| Android 4.1 | -- |
| -- | 2020-05-05 |
| -- | 9.63 x 6.07 x 0.28 inches |
| 22.54 ounces | 16.47 ounces |
| Black | Angora blue, Chiffon pink and Oxford gray |
| -- | Aluminum |
| $ 349.00 | $ 349.00 |
| Display / Screen | |
| 10.1 inches | 10.4 inches |
| 1280 x 800 pixels | 2000 x 1200 pixels |
| IPS LCD | IPS LCD |
| 149 pixels per inch | 224 pixels per inch |
| Capacitive, Multi-touch | No touch screen |
| 6.8 | 7 |
| Performance | |
| -- | Samsung Exynos 9611 chipset |
| processor | Arm Cortex-A73 and Arm Cortex-A53, 64-bit, 10 nm (Octa-Core 2300 MHz) processor |
| 1 GB (1333 MHz) RAM | 4 GB RAM |
| NVIDIA 12-Core High Performance Graphics GPU | Mali-G72 MP3 GPU |
| 5.94 | 9.27 |
| Storage | |
| 16 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| microSD, microSDHC external memory slot | microSDXC (up to 1000 GB) external memory slot |
| 4.4 | 12.98 |
| Camera | |
| 3.00 MP + 1.20 MP | 8.00 MP + 5.00 MP |
| -- | f/1.90 aperture |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 5.61 | 8.47 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| -- | Nano SIM |
| 2.4 | 6.7 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 7040mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 8.32 |
| Other Features | |
| Bluetooth 3.0 | Bluetooth 5.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Gyroscope and Light Sensor |
The Samsung Galaxy Tab S6 Lite is way better than Toshiba Excite 10 SE, having a 78.2 score against 44.3. The Samsung Galaxy Tab S6 Lite has a little sharper display than Toshiba Excite 10 SE, because it has way more pixels per inch in the screen, a quite larger display and a much better resolution of 1200 x 2000 pixels.
Samsung Galaxy Tab S6 Lite counts with a much greater storage for games and applications than Toshiba Excite 10 SE, because it has more internal storage. The Galaxy Tab S6 Lite counts with a lot better processing power than Toshiba Excite 10 SE, because it has a higher number of cores (and also faster) and a higher amount of RAM.
Galaxy Tab S6 Lite has a really longer battery life than Toshiba Excite 10 SE. The Galaxy Tab S6 Lite takes greater photos and videos than Toshiba Excite 10 SE, because it has a much better 8 mega pixels resolution camera.
Galaxy Tab S6 Lite costs the same than the Toshiba Excite 10 SE.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.