Acer Iconia Tab A211 is a decent quality portable tablet, equipped with a huge 10.1" capacitive display and a fast Quad-Core processing unit clocking at 1.2 gigahertz.
Acer decided to power this tablet with a NVIDIA Tegra 3 system chip, holding a great performance 1.2 gigahertz Quad-Core processor with 1 GB of RAM memory. A nice advantage of this device is the 8 GB quite large internal storage memory and a slot for an external memory card, which allows you to store a couple hundred apps and games without worrying about space.
The Acer Iconia Tab A211 feels a bit heavyweight for a tablet of this size, with a weight of 27.16 oz. Acer made this tabletavailable only in gray color. This tablet is a compact tablet, considering it features a 10.1 inches screen and it has just 10.24" long and 6.89" wide.
The Acer Iconia Tab A211 doesn't have any cameras.
This tablet includes an average 10.1 inches display with a 800 x 1280 resolution, making everything look quite good. Its display uses TFT capacitive technology, and can detect multi touch gestures.
The Acer Iconia Tab A211 includes Wi-Fi connectivity (but it can't be provided to other devices around, as a mobile hotspot), HSPA+ (4G) connection type, which is not so fast as LTE-A or LTE networks and the fastest 3G internet connection, over HSDPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. This tablet works with a SIM card for GSM networks.
This device packs a 3260 mAh big capacity Li-Polymer non-removable battery that can keep this tablet running for several hours without charging it. An issue to evaluate is that this device's battery is non-removable so you can't buy a new battery when it begins to lose its charge, whereas with such a big battery you will probably replace this tablet before that becomes a real problem.
| Device Type: | Tablet |
| Brand: | Acer |
| Operating System (OS): | Android 4.0 |
| Dimensions: | 10.24 x 6.89 x 0.49 inchesMetric26.01 x 17.5 x 1.24 cmImperial |
| Weight: | 27.16 ouncesMetric769.97 gImperial |
| Colors: | Gray |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 10.1 inchesMetric25.7 cmImperial |
| Resolution: | 1280 x 800 pixels |
| Pixel density: | 149 pixels per inchMetric58.66 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | NVIDIA Tegra 3 |
| Processor: | Quad-Core 1200 MHz |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Polymer |
| Removable: | No |
| Capacity: | 3260 mAh |
Camera | |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
| GPS: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.