Alcatel OneTouch T10 Tab is a low end tablet, coming with a good performance 1000 MHz processing unit, a 0.3 mega-pixels front camera and a comfortable 7 inches multi-touch capacitive screen.
Alcatel appears to have forgotten about weight optimization in this 11.99 ounces portable tablet. Alcatel only sells this device in color black. This tablet's thickness , 0.44 inches, is a bit far from today's standards, but it still feels in the hand. This device is just 7.56" long, but it still manages to hold a 7 inches screen.
The Alcatel OneTouch T10 Tab ships with a powerful CPU speeding at 1000 megahertz, packed into the Rockchip RK2918 chip and 1 GB RAM. This device counts with a 4 GB internal memory, an average amount that should be fine for the majority of users having that this tablet also has an external SD slot to store songs, photos and videos.
Its display uses TFT capacitive technology, and can detect multiple fingers at the same time.
The Alcatel OneTouch T10 Tab has wi-fi capability (but it can't share it with other devices acting as a router). This tablet doesn't use a sim card, because it doesn't support GSM services.
This tablet only has a 0.3 mega-pixels front side camera.
The Alcatel OneTouch T10 Tab counts with a huge 3000 mAh Li-Ion removable battery, enough to provide this device with an amazing battery duration. This device has an estimated 120 hours stand by time and a 4 hours talk time.
Alcatel 1T10 Smart TAB (Wi-Fi), 32GB+2GB RAM, 10.1-inches HD IPS Tablet, Eye Protection, Kids Mode + Flipcase (Black)
Shop now
Alcatel 3T 8" Tablet Model 9027W | 16 GB 2GB RAM | Android 8.1 (Oreo) | 4080 mAh battery | Quad-Core 1.5GBz Tab | - WIFI & GSM Unlocked
Shop now
Alcatel 3T 8 9032T (32GB, 2GB) 8.0" Cellular Tablet with Calling, 4080mAh Battery, Face Unlock, Android 10, GPS, US 4G LTE GSM Unlocked (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) (Black)
Shop now
| Device Type: | Tablet |
| Brand: | Alcatel |
| Operating System (OS): | Android 4.0.3 |
| Dimensions: | 7.56 x 4.63 x 0.44 inchesMetric19.2 x 11.76 x 1.12 cmImperial |
| Weight: | 11.99 ouncesMetric339.91 gImperial |
| Colors: | Black |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 7 inchesMetric17.8 cmImperial |
| Resolution: | 800 x 480 pixels |
| Pixel density: | 133 pixels per inchMetric52.36 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Rockchip RK2918 |
| Processor: | ARM Cortex-A8 (Single-Core 1000 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 3000 mAh |
| Stand-by Time: | 120 hours |
| Talk Time: | 4 hours |
Camera | |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0, EDR |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.