Alcatel OneTouch T20 is an outdated tablet device, equipped with a comfortable 7-inches multi touch screen, a 0.3 MP front-facing camera and a powerful 1 GHz CPU.
This tablet ships with a great performance CPU speeding at 1000 megahertz with 1000 MB of RAM. The Alcatel OneTouch T20 counts with a 4 GB internal storage memory, a passable quantity that should be adequate for most users considering it also has an external memory card slot .
This device is a very compact portable tablet, taking into account that it presents a 7" screen and it's just 6.77" long. The Alcatel OneTouch T20's thickness (0.46") is quite far from nowadays standards, but it still feels quite right in the user's hand. The Alcatel OneTouch T20 is only for sale in color gray. It appears that Alcatel didn't care much about the weight in this 11.53 ounces device.
Alcatel equipped this tablet with a interesting 7-inches screen, and a 600 x 1024 resolution, giving this device a nice graphic quality. Its screen uses TFT capacitive technology, and can detect multi touch gestures.
The Alcatel OneTouch T20 provides Wi-Fi capability (but it can't be provided to other devices acting as a router or modem). This tablet doesn't use a SIM card, because it doesn't support GSM networks.
This device is equipped with only a 0.3 mega-pixels front side camera.
This tablet counts with a 2900 mAh inmense non-removable battery that can keep it running for many hours and even reach the end of the day without having to charge it. An issue to take into consideration is that this tablet's battery is non-removable so you won't be able to replace it when it begins to get older, while with this big battery you will probably replace this tablet device before it becomes an issue.
This tablet also comes with Bluetooth, and Accelerometer.
Alcatel Tetra 4G LTE Unlocked 5041C 5 inch 16GB Usa Latin & Caribbean Bands Android Oreo 8.1
Shop now
Alcatel Verso 5044C | (16GB, 2GB RAM) | 5.0" Full HD Display | 5MP Camera | 2050 mAh Battery | Android 7.0 Nougat | 4G LTE Smartphone | (GSM Unlocked)
Shop now
Alcatel OneTouch Ideal 4G LTE AT&T GSM Unlocked 4060A Android 5MP 8GB Smartphone - Black
Shop now
| Device Type: | Tablet |
| Brand: | Alcatel |
| Operating System (OS): | Android 4.0.3 |
| Dimensions: | 6.77 x 5.28 x 0.46 inchesMetric17.2 x 13.41 x 1.17 cmImperial |
| Weight: | 11.53 ouncesMetric326.87 gImperial |
| Colors: | Gray |
Display | |
| Screen Type: | TFT (16M colors) |
| Size: | 7 inchesMetric17.8 cmImperial |
| Resolution: | 1024 x 600 pixels |
| Pixel density: | 170 pixels per inchMetric66.93 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | ARM Cortex-A8 (Single-Core 1000 MHz) |
| RAM Memory: | 1000 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 2900 mAh |
| Stand-by Time: | 140 hours |
Camera | |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.