Alcatel Pixi 3 (8) 4G is a quite good Windows portable tablet released in 2016, counting with a pretty large 8 inches screen, an extremely powerful Quad-Core CPU running at 1300 MHz, and 2 cameras, a 5 mega-pixels back side camera and a 2 mega-pixels front camera. We will get a better understanding of this device's pros when we get into specific details.
This tablet is powered by an exceptional Quad-Core CPU ticking at 1300 megahertz, bundled in a Qualcomm Snapdragon 210 8909 chip with only 1 GB of RAM which is a little disappointing considering the Alcatel Pixi 3 (8) 4G's powerful processing power. This tablet has an 8 GB quite big internal storage memory and a slot for an SD memory card, which allows the user to store hundreds of games and apps without any problem.
Though the Alcatel Pixi 3 (8) 4G just has 8.23" long and 4.92" wide, it manages to hold a 8" screen. The Alcatel Pixi 3 (8) 4G is just 0.33" thick, making its way into the thinnest tablets podium. The Alcatel Pixi 3 (8) 4G is only for sale in color 16 777 216.
The Alcatel Pixi 3 (8) 4G is equipped with a nice 800 x 1280 8 inches display, giving this device a mid level graphic quality.
The Alcatel Pixi 3 (8) 4G provides Wi-Fi capability (although it can't be provided to other devices acting as a modem), 4G (LTE) high speed connectivity and fast 3G internet connection, over HSPA technologies. This device uses a Micro SIM card to connect to GSM networks.
This tablet has two cameras, a 5 MP back side camera and a 2 MP front-facing camera.
The Alcatel Pixi 3 (8) 4G also comes with a handful of interesting characteristics like Bluetooth (provides communication with other devices, computers, and accessories) and GPS Localization, and a couple sensors likeLight Sensor, Accelerometer and Compass.
The Alcatel Pixi 3 (8) 4G counts with a 4060 mAh amazing removable battery that can keep it running for several hours and even reach the end of the day without having to charge it at all.
No matter whether you want it to play games or will use this tablet majorly for social networks and internet browsing, this tablet is probably a great choice for you.
Alcatel Verso 5044C | (16GB, 2GB RAM) | 5.0" Full HD Display | 5MP Camera | 2050 mAh Battery | Android 7.0 Nougat | 4G LTE Smartphone | (GSM Unlocked)
Shop now
Alcatel 1 (2019) 4G LTE Unlocked 5 inch 8MP Flash 5033D Quad Core Factory Unlocked Android Oreo Worldwide Desbloqueado (Blue)
Shop now
Alcatel 3 2020 (64GB, 4GB RAM) 6.22" HD+, 4000mAh Battery, Finger Print + Face Unlock, GSM Unlocked Global 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Straight Talk) International Model 5029E (Chameleon Blue)
Shop now
Alcatel 1 5033J Unlocked Smartphone Dual Sim 5" 18:9 Display, Android Oreo (Go Edition), 8MP Rear Camera, 4G LTE - Works Worldwide (NOT Verizon - Boost - Metro)
Shop now
Alcatel 1 (2019) 4G LTE Unlocked 5 inch 8MP Flash 5033D Quad Core Factory Unlocked Android Oreo Worldwide Desbloqueado
Shop now
Alcatel Tetra 4G LTE Unlocked 5041C 5 inch 16GB Usa Latin & Caribbean Bands Android Oreo 8.1
Shop now
Alcatel OneTouch Ideal 4G LTE AT&T GSM Unlocked 4060A Android 5MP 8GB Smartphone - Black
Shop now
Alcatel 1 (16GB) 5.0" Full View Display, Removable Battery, FM Radio, Dual SIM GSM Unlocked US & Global 4G LTE International Version 5033E (Bluish Black)
Shop now
| Device Type: | Tablet |
| Brand: | Alcatel |
| Operating System (OS): | Windows 10 Mobile |
| Dimensions: | 8.23 x 4.92 x 0.33 inchesMetric20.9 x 12.5 x 0.84 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
| Release date: | 2016-01-04 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 8 inchesMetric20.3 cmImperial |
| Resolution: | 1280 x 800 pixels |
| Pixel density: | 189 pixels per inchMetric74.41 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 210 8909 |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 304 |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 4060 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Front camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | Micro SIM |
| LTE (4G) Bands: | 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800 DD) |
| UMTS Bands: | Bands 8(900), 1(2100) |
| Technologies: | LTE (4G) and HSPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.1 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.