ARCHOS 101 Internet Tablet is an outdated Android tablet, provisioned with a 0.3 mega-pixels front-facing camera, a large 10.1" multi-touch display and a CPU running at 1 gigahertz.
Archos decided to sell this tablet with a powerful 1000 megahertz CPU. The ARCHOS 101 Internet Tablet has an 8 GB quite big internal memory and a slot for an SD memory card, which allows you to install a couple hundred apps and games without any trouble.
Archos only offers this device in color black. Archos did a very nice optimization job making the ARCHOS 101 Internet Tablet weight only 16.93 oz. This tablet just has 10.63" long, but it is able to fit a a 10.1 inches screen.
Archos packed the ARCHOS 101 Internet Tablet with a mediocre 10.1" screen, and a 600 x 1024 resolution, giving this device a low detail image quality. Its screen uses TFT capacitive technology, and is multi-touch enabled.
This device has only a 0.3 megapixels front-facing camera.
The ARCHOS 101 Internet Tablet provides Wi-Fi capability (although it can't provide it to other devices acting as a wireless router). This tablet doesn't have a SIM card, because it doesn't support GSM networks.
This tablet also comes with Bluetooth (enables communication with other tablets and accessories), and a few sensors likeLight Sensor and Accelerometer.
| Device Type: | Tablet |
| Brand: | Archos |
| Operating System (OS): | Android 2.2 |
| Dimensions: | 10.63 x 5.91 x 0.47 inchesMetric27 x 15.01 x 1.19 cmImperial |
| Weight: | 16.93 ouncesMetric479.96 gImperial |
| Colors: | Black |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 10.1 inchesMetric25.7 cmImperial |
| Resolution: | 1024 x 600 pixels |
| Pixel density: | 118 pixels per inchMetric46.46 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | ARM Cortex-A8 (Single-Core 1000 MHz) |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Polymer |
| Removable: | No |
Camera | |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
| Sensors: | Accelerometer and Light Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.