ARCHOS 43 Internet Tablet is a low-end tablet, including a powerful 1 GHz CPU, a 4.3 inches touch-screen and a 2 megapixels back-facing camera. Let's take a better look at what this device can give us.
This tablet is thin and good-looking, being just 0.35 inches thick. It seems like Archos forgot about optimizing the weight in this 4.59 oz device. The ARCHOS 43 Internet Tablet is only available in black color.
The ARCHOS 43 Internet Tablet is powered by a powerful 1000 megahertz processing unit. This tablet counts with aquite big 8 GB internal storage memory and a slot for an SD memory card, allowing the user to store hundreds of apps and games without any problem.
The ARCHOS 43 Internet Tablet includes a very good 4.3 inches screen with a 480 x 854 resolution, providing this tablet with a good level graphic quality. This screen uses TFT resistive technology, but it doesn't allow multi-touch gestures.
This tablet features WiFi connection (although it can't share it with other devices around, as a mobile mobile hotspot). This tablet doesn't have a sim card, because it doesn't work with GSM networks.
The ARCHOS 43 Internet Tablet has only a 2 mega-pixels back-facing camera. It is also able to film HD 1280x720 videos.
The ARCHOS 43 Internet Tablet also comes with Bluetooth (2.1, EDR), and a couple sensors likeLight Sensor and Accelerometer.
| Device Type: | Tablet |
| Brand: | Archos |
| Operating System (OS): | Android 2.2 |
| Dimensions: | 5.31 x 2.56 x 0.35 inchesMetric13.49 x 6.5 x 0.89 cmImperial |
| Weight: | 4.59 ouncesMetric130.12 gImperial |
| Colors: | Black |
Display | |
| Screen Type: | TFT (16M colors) |
| Size: | 4.3 inchesMetric10.9 cmImperial |
| Resolution: | 854 x 480 pixels |
| Pixel density: | 228 pixels per inchMetric89.76 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Resistive |
Hardware | |
| Processor: | ARM Cortex-A8 (Single-Core 1000 MHz) |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Polymer |
| Removable: | No |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
| Sensors: | Accelerometer and Light Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.