ARCHOS 7 Home Tablet is a modest tablet, including a quite powerful CPU running at 600 MHz and a good size 7" touch-screen. Let's take a better sight of what this tablet can give us.
Archos decided to equip this tablet with a quite powerful 600 MHz processing unit. A nice feature of the ARCHOS 7 Home Tablet is its quite big 8 GB internal storage and an external SD slot, which allows the user to install a couple hundred applications without any problem.
It appears that Archos forgot about optimizing the weight, releasing it with a 13.69 ounces weight. This device is a compact tablet device, considering it packs a 7" display and it's just 7.99" long and 4.21 inches wide. Archos made this tabletavailable just in color black.
Its screen uses TFT yes technology, but it can't detect multi touch gestures.
The ARCHOS 7 Home Tablet has no cameras at all.
This device includes Wi-Fi connection (but it can't share it with other devices around, acting as a mobile hotspot). The ARCHOS 7 Home Tablet doesn't have a sim card, because it doesn't work with GSM networks.
| Device Type: | Tablet |
| Brand: | Archos |
| Operating System (OS): | Android 2.1 |
| Dimensions: | 7.99 x 4.21 x 0.47 inchesMetric20.29 x 10.69 x 1.19 cmImperial |
| Weight: | 13.69 ouncesMetric388.1 gImperial |
| Colors: | Black |
Display | |
| Screen Type: | TFT (16M colors) |
| Size: | 7 inchesMetric17.8 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 133 pixels per inchMetric52.36 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Yes |
Hardware | |
| Processor: | ARM9 (Single-Core 600 MHz) |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Polymer |
| Removable: | No |
Camera | |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.