ARCHOS 8 Home Tablet is a not very powerful tablet, including a fast processor ticking at 600 MHz and a big 8 inches screen. That's all? No, it's just the starting point of this in-depth review.
This device ships with a fast processing unit clocking at 600 MHz. This tablet counts with a decent 4 GB internal memory, which is fine knowing that the ARCHOS 8 Home Tablet also has a slot for an external memory card .
Archos onlymade the ARCHOS 8 Home Tablet in black color. The ARCHOS 8 Home Tablet is 10.35 inches long and 8.66 inches wide, but it's only able to pack a smaller 8 inches display. It appears that Archos forgot about weight optimization in this 28.22 ounces tablet device.
Archos equipped the ARCHOS 8 Home Tablet with a mediocre 8-inches screen, and a 600 x 800 resolution, giving this tablet a regular graphic quality. This screen uses TFT yes technology, but it's not multi-touch.
The ARCHOS 8 Home Tablet provides wi-fi capability (although it can't share it with other devices around, acting as a hotspot). This tablet doesn't have a sim card, because it's not a GSM enabled tablet.
The ARCHOS 8 Home Tablet has no cameras at all.
| Device Type: | Tablet |
| Brand: | Archos |
| Operating System (OS): | Android |
| Dimensions: | 10.35 x 8.66 x 0.47 inchesMetric26.29 x 22 x 1.19 cmImperial |
| Weight: | 28.22 ouncesMetric800.02 gImperial |
| Colors: | Black |
Display | |
| Screen Type: | TFT (16M colors) |
| Size: | 8 inchesMetric20.3 cmImperial |
| Resolution: | 800 x 600 pixels |
| Pixel density: | 125 pixels per inchMetric49.21 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Yes |
Hardware | |
| Processor: | ARM9 (Single-Core 600 MHz) |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Polymer |
| Removable: | No |
Camera | |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.