Asus Eee Pad Slider is a mid-end Android device, packed with a really big 10.1-inches multi-touch capacitive screen, a great performance Dual-Core CPU speeding at 1.2 GHz, and two cameras, a 5 megapixels back-facing camera and a 1.3 megapixels front side camera.
Asus decided to power this tablet using a good performance Dual-Core processor running at 1.2 gigahertz, included in a NVIDIA Tegra 2 chip and 1 GB of RAM. A good advantage of this device is the 16 GB quite big internal memory and an SD memory card expansion slot, which allows the user to store a couple hundred applications and games without running out of space.
This tablet is quite thick for current standards, with its 0.68 inches thickness. The Asus Eee Pad Slider is quite a compact tablet, considering it presents a 10.1" screen and it is just 10.75 inches long. This tablet is quite heavy for a tablet device this size, with a weight of 33.86 oz.
The Asus Eee Pad Slider features two cameras, a 5 MP back camera and a 1.3 mega-pixels front camera.
The Asus Eee Pad Slider includes a nice 800 x 1280 10.1" screen, providing this tablet device with a nice graphical experience. Its screen uses IPS LCD capacitive technology, and can detect multiple fingers at the same time.
This device counts with wifi capability (but it can't be provided to other devices around, acting as a mobile hotspot). The Asus Eee Pad Slider doesn't use a sim card, because it doesn't support GSM networks.
This tablet also features a couple nice characteristics like Bluetooth (2.1, EDR) and GPS Localization, and a few sensors likeLight Sensor and Accelerometer.
ASUS ZenBook 14 Ultra-Slim Laptop 14†FHD NanoEdge Bezel Display, Intel Core i7-1165G7, NVIDIA MX450, 16GB RAM, 512GB SSD, ScreenPad 2.0, Thunderbolt 4, Windows 10 Pro, Pine Grey, UX435EG-XH74
Shop now
ASUS ZenBook 13 Ultra-Slim Laptop 13.3†FHD WideView, 8th-Gen Intel Core i7-8565U Processor, 8GB LPDDR3, 512GB PCIe SSD, Backlit KB, NumberPad, Military-Grade, Windows 10 - UX333FA-AB77 Royal Blue
Shop now
ASUS Chromebook Flip C436 2-in-1 Laptop, 14" Touchscreen FHD 4-Way NanoEdge, Intel Core i5-10210U, 512GB PCIe SSD, Fingerprint, Backlit KB, Wi-Fi 6, Chrome OS, C436FA-DS599T-W, Magnesium-Alloy, White
Shop now
ASUS Chromebook C223 11.6" HD Chromebook Laptop, Intel Dual-Core Celeron N3350 Processor (up to 2.4GHz), 4GB RAM, 32GB eMMC Storage, Premium Design, Grey, C223NA-DH02
Shop now
ASUS VivoBook L203MA Ultra-Thin Laptop, Intel Celeron N4000 Processor, 4GB LPDDR4, 64GB eMMC, 11.6†HD, USB-C, Windows 10 in S Mode (Switchable to Pro), L203MA-DS04, One Year of Microsoft Office 365
Shop now
ASUS Chromebook Flip C434 2-In-1 Laptop- 14" Full HD 4-Way NanoEdge Touchscreen, Intel Core M3-8100Y Processor, 8GB RAM, 64GB eMMC Storage, Backlit KB, Chrome OS- C434TA-DS384T Silver
Shop now
| Device Type: | Tablet |
| Brand: | Asus |
| Operating System (OS): | Android 4.0, 3.1, 3.0 |
| Variant: | 16 GB See other variants reviews |
| Dimensions: | 10.75 x 7.10 x 0.68 inchesMetric27.31 x 18.03 x 1.73 cmImperial |
| Weight: | 33.86 ouncesMetric959.91 gImperial |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 10.1 inchesMetric25.7 cmImperial |
| Resolution: | 1280 x 800 pixels |
| Pixel density: | 149 pixels per inchMetric58.66 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | NVIDIA Tegra 2 |
| Processor: | Dual-Core 1200 MHz |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC |
Battery | |
| Removable: | No |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Front camera: | 1.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer and Light Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.