Asus Eee Pad Transformer 3G is a bit outdated tablet, equipped with a great performance 1000 megahertz Dual-Core processor, a 10.1-inches multi touch screen, and two cameras, a 5 mega-pixels back side camera and a 1.3 megapixels front side camera.
This tablet is for sale in color black. Asus appears to have forgotten about weight optimization in this 23.99 oz device. This device is quite thick for today's standards, with a thickness of 0.51 inches. Though the Asus Eee Pad Transformer 3G is only 10.67 inches long, it still manages to contain a 10.1 inches screen.
Asus equipped this device with a good 10.1-inches display, and a 800 x 1280 resolution, which makes everything look quite colorful and brightful. This display uses IPS LCD capacitive technology, and allows multi-touch for gestures like pinch and zoom.
Asus ships the Asus Eee Pad Transformer 3G with a NVIDIA Tegra 2 chip, holding a fast Dual-Core CPU speeding at 1000 megahertz with 1 GB RAM. This device counts with an excellent 32 GB internal storage memory and though it doesn't include a slot for an SD memory card, it it is more than enough to store tons of apps, games, photos and videos without having to worry about filling it.
The Asus Eee Pad Transformer 3G has two cameras, a 5 megapixels back side camera and a 1.3 mega-pixels front-facing camera.
The Asus Eee Pad Transformer 3G features WiFi connectivity (although it can't be provided to other devices around, acting as a router). This tablet doesn't use a SIM card, because it is not a GSM tablet.
This tablet also features a handful of useful characteristics as Bluetooth (enables communication with other tablets and accessories) and GPS Geolocation, and lots of sensors like Light Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
| Device Type: | Tablet |
| Brand: | Asus |
| Operating System (OS): | Android 4.0, 3.2, 3.0 |
| Product code: | TF101G |
| Dimensions: | 10.67 x 6.73 x 0.51 inchesMetric27.1 x 17.09 x 1.3 cmImperial |
| Weight: | 23.99 ouncesMetric680.11 gImperial |
| Colors: | Black |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 10.1 inchesMetric25.7 cmImperial |
| Resolution: | 1280 x 800 pixels |
| Pixel density: | 149 pixels per inchMetric58.66 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | NVIDIA Tegra 2 |
| Processor: | Dual-Core 1000 MHz |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 32 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Battery type: | Li-Polymer |
| Removable: | No |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Front camera: | 1.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.