Asus MeMO 171 is a fair quality device, with a pretty big 7-inches multi-touch capacitive display, a good performance Dual-Core CPU ticking at 1.2 gigahertz and a 5 megapixels back camera. That's everything we have to say? Not at all, it's only the shortest summary in the world.
The Asus MeMO 171 ships with a Qualcomm Snapdragon system chip, including a fast Dual-Core CPU ticking at 1.2 gigahertz and 1 GB of RAM. A good advantage of this tablet is its quite big 16 GB internal storage memory and whereas it doesn't have an SD extension slot, it should be enough to store hundreds of applications and games, but it may not be enough if you are fan of the heaviest games available nowadays or taking tons of pictures and videos.
Though the Asus MeMO 171 is only 0" long and 0 inches wide, it's still able to fit a a 7 inches display.
This tablet only has a 5 mega-pixels back side camera. In addition, the camera includes auto-focus.
This screen uses LCD capacitive technology, and is multi-touch enabled.
This tablet provides wi-fi capability (although it can't share it with other devices around, acting as a mobile hotspot). This tablet doesn't have a sim card, because it doesn't support GSM connections.
This device also includes a couple interesting characteristics such as Bluetooth (provides communication with other bluetooth portable tablets, computers and accessories) and GPS Navigation, and a few sensors likeLight Sensor and Accelerometer.
ASUS VivoBook 15 Thin & Light Laptop, 15.6†FHD Display, AMD Quad Core R7-3700U CPU, 8GB DDR4 RAM, 512GB PCIe SSD, AMD Radeon Vega 10 Graphics, Fingerprint, Windows 10 Home, Slate Gray, F512DA-NH77
Shop now
ASUS VivoBook 15 Thin and Light Laptop, 15.6†FHD, Intel i5-1035G1 CPU, 8GB RAM, 512GB SSD, Backlit KB, Fingerprint, Windows 10, Slate Gray, F512JA-AS54
Shop now
ASUS ZenBook 14 Ultra-Slim Laptop 14†FHD NanoEdge Bezel Display, Intel Core i7-1165G7, NVIDIA MX450, 16GB RAM, 512GB SSD, ScreenPad 2.0, Thunderbolt 4, Windows 10 Pro, Pine Grey, UX435EG-XH74
Shop now
ASUS VivoBook 14 Thin and Light Laptop, 14†FHD IPS Display, Ryzen 5 3500U, 8GB DDR4 RAM, 256GB PCIe SSD, Webcam, Backlit Keyboard, Fingerprint Reader, WiFi Bluetooth, Windows 10 Home
Shop now
Asus X512DA-BTS2020RL 15.6" Full HD Laptop – AMD Ryzen 5 - AMD Radeon Vega 8 - 512GB PCIe SSD – 8GB RAM
Shop now
ASUS ZenBook S Ultra Slim Laptop, 13.9†3300x2200 3:2 500nits Touch, Intel Evo Core i7-1165G7, 16GB RAM, 1TB SSD, Thunderbolt 4, TPM, Windows 10 Pro, AI Noise-Cancellation, Jade Black, UX393EA-XB77T
Shop now
2020 ASUS VivoBook 15 15.6 Inch FHD 1080P Laptop (AMD Ryzen 3 3200U up to 3.5GHz, 16GB DDR4 RAM, 256GB SSD, AMD Radeon Vega 3, Backlit Keyboard, FP Reader, WiFi, Bluetooth, HDMI, Windows 10) (Grey)
Shop now
ASUS VivoBook 15 F515 Thin and Light Laptop, 15.6†FHD Display, Intel Core i3-1005G1 Processor, 4GB DDR4 RAM, 128GB PCIe SSD, Fingerprint Reader, Windows 10 Home in S Mode, Slate Grey, F515JA-AH31
Shop now
| Device Type: | Tablet |
| Brand: | Asus |
| Operating System (OS): | Android 3.2 |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | LCD |
| Size: | 7 inchesMetric17.8 cmImperial |
| Pixel density: | 133 pixels per inchMetric52.36 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon |
| Processor: | Dual-Core 1200 MHz |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Removable: | No |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Camera features: | Auto-Focus |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer and Light Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.