Blackview Active 8 Pro is a high quality Android device, having a huge 10.4-inches display, an exceptional Octa-Core processor clocking at 2.2 gigahertz, and two cameras, a 48 megapixels back-facing camera and a 16 mega-pixels front-facing camera.
sells this tablet in black and orange. It appears that forgot about optimizing the weight, putting together a 34.43 oz product. Though the Blackview Active 8 Pro is only 10.09 inches long and 6.53 inches wide, it manages to contain a 10.4" display. This tablet is quite thick compared to nowadays portable tablets, with a thickness of 0.66".
This device includes a good looking 1200 x 2000 10.4-inches screen, which makes all images and movies look colorful and brightful.
decided to power this device with a MediaTek Helio G99 MT6789 (6 nm) system chip, backed up by a great Octa-Core processor ticking at 2200 megahertz with a huge 8 GB RAM. A great point of this tablet is its 256 GB astonishing internal storage and even though it doesn't include an SD memory slot, it is still enough to install lots of applications, games, songs, pictures and videos without even thinking about filling it.
This tablet counts with wi-fi connectivity (although it can't provide it to other devices around, acting as a mobile hotspot), 4G (LTE) fast connection and also HSPA+ connectivity, that is a bit slower 4G network and fast 3G data connection, using HSDPA technologies. The Blackview Active 8 Pro doesn't have a SIM card, because it doesn't work with GSM services.
The Blackview Active 8 Pro is equipped with two cameras, a 48 mega-pixels back side camera and a 16 MP front-facing camera.
This device has a 22000 mAh big non-replaceable battery that provides this tablet an incredible battery duration. An issue to take into account is that the Blackview Active 8 Pro's battery is not removable so you can't change it when it begins to get older, although with such a huge battery size you will probably buy a new tablet before that happens.
The Blackview Active 8 Pro also features plenty of great characteristics such as NFC, Bluetooth (5.0), GPS Navigation and FM Radio, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
If you will use it to play games, want a device majorly for internet broswing and social networks, want a work device or want it to take tons of photographs, you will definitely be very happy with this tablet device.
| Device Type: | Tablet |
| Operating System (OS): | Android 13 |
| Dimensions: | 10.09 x 6.53 x 0.66 inchesMetric25.63 x 16.59 x 1.68 cmImperial |
| Weight: | 34.43 ouncesMetric976.07 gImperial |
| Colors: | Black and Orange |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 10.4 inchesMetric26.4 cmImperial |
| Resolution: | 2000 x 1200 pixels |
| Pixel density: | 224 pixels per inchMetric88.19 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek Helio G99 MT6789 (6 nm) |
| Processor: | Octa-Core 2200 MHz |
| RAM Memory: | 8 GB |
| Graphics Processor: | Mali-G57 MC2 |
| Internal Memory: | 256 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 22000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 48 megapixels |
| Front camera: | 16 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 5.0 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.