Blackview Oscal Pad 10 is a quite good Android tablet, including a 10.1" screen, a 13 mega-pixels back-facing camera and an 8 MP front facing camera.
The Blackview Oscal Pad 10 comes with an awesome 128 GB internal storage and an SD memory card expansion slot, allowing the user to store hundreds of applications without even thinking about filling the portable tablet.
The Blackview Oscal Pad 10 doesn't feel very lightweight comparing with today standards, with a weight of 18.91 ounces. sells the Blackview Oscal Pad 10 in three color options: diamond grey, mint green and moonlight silver. Being just 0.35 inches thick,this device is very thin and practical. The Blackview Oscal Pad 10 is a compact tablet, taking into consideration it packs a 10.1" screen and it has just 9.5 inches long and 6.3 inches wide.
The Blackview Oscal Pad 10 is equipped with two cameras, a 13 mega-pixels back camera and an 8 megapixels front camera.
The Blackview Oscal Pad 10 has a good looking 1200 x 1920 10.1-inches display, which makes all photos and movies look great.
This device packs a 6580 mAh amazing non-removable battery, enough to provide this device with an extremely long battery duration. An issue to consider is that this tablet's battery is non-replaceable so you can't change it when it begins to have trouble holding its charge, although with such a big battery you will probably replace this portable tablet before that happens.
This tablet offers wi-fi capability (although it can't share it with other devices around, acting as a wireless router or modem), LTE 4G high performance connection and also HSPA+ data connection, which is a slower 4G variation and the fastest 3G connection type, supported by HSDPA technologies. This tablet uses a Nano SIM card for GSM carriers.
This device also features a couple of cool features as Bluetooth (5.0 ), GPS Navigation and Radio, and a few sensors likeLight Sensor and Accelerometer.
It doesn't matter whether you want this tablet mainly for social networks and internet browsing, want a work tablet or want it to play lots of games, this tablet is definitely a great option for you.
| Device Type: | Tablet |
| Operating System (OS): | Android 12 |
| Dimensions: | 9.50 x 6.30 x 0.35 inchesMetric24.13 x 16 x 0.89 cmImperial |
| Weight: | 18.91 ouncesMetric536.09 gImperial |
| Colors: | Diamond Grey, Mint Green and Moonlight Silver |
Display | |
| Size: | 10.1 inchesMetric25.7 cmImperial |
| Resolution: | 1920 x 1200 pixels |
| Pixel density: | 224 pixels per inchMetric88.19 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | UNISOC T606 |
| RAM Memory: | 8 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 128 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 1 TB) |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 6580 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Front camera: | 8 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| LTE (4G) Bands: | 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 19(800 Upper), 20(800 DD), 28(700 APT), 40(2300) |
| UMTS Bands: | Bands 1(2100), 8(900) |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 5.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer and Light Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.