Blackview Tab 11 WiFi is a fascinating Android portable tablet, packing a really big 10.4" screen, a 2000 megahertz Octa-Core processor, a 16 megapixels back facing camera and an 8 megapixels front camera.
The Blackview Tab 11 WiFi ships with a MediaTek MT8183 (12 nm) chip, backed up by an extremely powerful Octa-Core processing unit clocking at 2 GHz with a huge 8 GB of RAM memory. The Blackview Tab 11 WiFi has an excellent 256 GB internal storage and an SD memory card expansion slot, which allows you to install hundreds of apps and even the heaviest games currently available without thinking about how much storage capacity is left.
This tablet is a very compact tablet, taking into consideration it packs a 10.4 inches display and it is just 9.72 inches long. Being just 0.3 inches thick,the Blackview Tab 11 WiFi is incredibly slim and stilized. This device feels much lighter than what one would expect from a tablet this size. The Blackview Tab 11 WiFi is available just in mali-g72 mp3 color.
This device has a interesting 1200 x 2000 10.4-inches screen, providing this tablet with a nice graphical experience.
The Blackview Tab 11 WiFi has two cameras, a 16 MP back side camera and an 8 MP front side camera. It is capable of capturing videos up to 1920x1080 (Full HD).
The Blackview Tab 11 WiFi has Wi-Fi connection (but it can't provide it to other devices around, as a mobile mobile hotspot). This device doesn't use a SIM card, because it doesn't work with GSM networks.
This tablet also includes a couple interesting characteristics like Bluetooth (provides communication with other tablets, computers and accessories) and Radio, and a few sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
This tablet counts with a big 8380 mAh non-removable battery providing the Blackview Tab 11 WiFi an extremely long battery life. An issue to take into account is that this tablet's battery is non-removable so you won't be able to replace it when it starts to lose its charge, though with such a huge battery size you will probably discard this portable tablet before it becomes an issue.
This tablet is a great choice for you it doesn't matter whether you want this tablet device to take lots of photographs, are looking for a tablet device for work, need a tablet mainly for internet broswing and social networks or want it to play games.
| Device Type: | Tablet |
| Operating System (OS): | Android 12 |
| Dimensions: | 9.72 x 6.17 x 0.30 inchesMetric24.69 x 15.67 x 0.76 cmImperial |
| Weight: | 15.59 ouncesMetric441.97 gImperial |
| Colors: | Mali-G72 MP3 |
Display | |
| Size: | 10.4 inchesMetric26.4 cmImperial |
| Resolution: | 2000 x 1200 pixels |
| Pixel density: | 224 pixels per inchMetric88.19 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT8183 (12 nm) |
| Processor: | Octa-Core 2000 MHz |
| RAM Memory: | 8 GB |
| Graphics Processor: | Mali-G72 MP3 |
| Internal Memory: | 256 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 1 TB) |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 8380 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 16 megapixels |
| Front camera: | 8 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.2 |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.