Blackview Tab 5 is a mid level tablet, coming with a pretty big 8" screen, and 2 cameras, a 2 megapixels back side camera and a 0.3 megapixels front facing camera.
The Blackview Tab 5 counts with a 64 GB excellent internal storage and a slot for external memory cards, more than enough to store hundreds of applications without worrying about filling the tablet device.
Apparently forgot about optimizing the weight in this 12.52 ounces tablet device. This tablet is very slim, with a thickness of just 0.38". This device is quite a compact tablet, taking into account that it packs a 8 inches screen and it's just 8.31 inches long and 4.97" wide. made this tabletavailable only in 2 different colors: space gray and twilight blue.
The Blackview Tab 5 is equipped with a interesting 800 x 1280 8 inches screen, giving this portable tablet a decent image quality.
This tablet has two cameras, a 2 MP back side camera and a 0.3 megapixels front camera.
The Blackview Tab 5 has wifi connectivity (although it can't share it with other devices around, acting as a mobile hotspot). This device doesn't have a SIM card, because it doesn't support GSM services.
This tablet features a 5580 mAh great non-removable battery that provides this tablet an incredibly long battery duration. An issue to evaluate is that this tablet's battery isn't removable so you can't throw it away and buy a new one when it begins to lose its charge, though with such a great capacity you will probably discard this portable tablet before that becomes an issue.
The Blackview Tab 5 also includes a handful of cool features such as Bluetooth and GPS Navigation, and a couple sensors likeLight Sensor and Accelerometer.
If you want it to play games, this portable tablet is a good choice for you.
| Device Type: | Tablet |
| Operating System (OS): | Android 12 |
| Dimensions: | 8.31 x 4.97 x 0.38 inchesMetric21.11 x 12.62 x 0.97 cmImperial |
| Weight: | 12.52 ouncesMetric354.94 gImperial |
| Colors: | Space Gray and Twilight Blue |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 8 inchesMetric20.3 cmImperial |
| Resolution: | 1280 x 800 pixels |
| Pixel density: | 189 pixels per inchMetric74.41 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Rockchip RK3326S |
| RAM Memory: | 3 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 64 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 1 TB) |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 5580 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.2 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer and Light Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.