BLU Touchbook G7 is a decently made tablet device, counting with a comfortable 7-inches screen, a powerful Dual-Core CPU ticking at 1.3 gigahertz, and two cameras, a 2 MP back camera and a 0.3 MP front camera.
The BLU Touchbook G7 comes with a MediaTek MT8312 system chip, holding a fast Dual-Core processing unit speeding at 1.3 gigahertz with 512 MB of RAM. The BLU Touchbook G7 has a medium 4 GB internal storage memory, which is enough for the vast majority of users considering that this tablet also has an external memory slot .
This tablet is a compact tablet, taking into account that it features a 7 inches display and it's just 7.76" long. The BLU Touchbook G7 is just 0.35 inches thick, taking it to the thinnest device's category. BLU offers this tablet in 3 color options: black, gold and white.
BLU designed the BLU Touchbook G7 with a good 7 inches screen, and a resolution of 600 x 1024 , which makes everything look quite colorful and brightful.
This tablet features WiFi connection (which it can provide to other devices as a mobile hotspot), 4G (HSPA+) connection type, that is not so fast as LTE networks and the fastest 3G connectivity, over HSDPA and HSUPA technologies. The BLU Touchbook G7 doesn't have a sim card, because it is not a GSM enabled tablet.
The BLU Touchbook G7 features two cameras, a 2 mega-pixels back facing camera and a 0.3 megapixels front facing camera.
This tablet also comes with a few interesting characteristics such as Bluetooth (4.0 ) and GPS Geolocation, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
G70 Smartphone by BLU | Locked to Snapfon Network | Activation Kit Included | 4G LTE Nationwide Coverage |
Shop now
BLU G9 PRO | 2020 | All Day Battery | Unlocked | 6.3†HD+ Infinity Display | 128 GB | Triple 48MP Camera | US Version | US Warranty | Nightfall
Shop now
BLU G91 Pro | 2022 | 3-Day Battery | Unlocked | 6.7†Full HD+ Display | 128GB | 48MP Quad Camera | US Version | US Warranty | Graphite
Shop now
BLU Advance L5 | 2020 | Long Lasting Battery | Unlocked | 4.0†Display | 16GB | 5MP Camera | US Warranty | Black
Shop now
| Device Type: | Tablet |
| Brand: | BLU |
| Operating System (OS): | Android 5.0 Lollipop |
| Dimensions: | 7.76 x 4.21 x 0.35 inchesMetric19.71 x 10.69 x 0.89 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black, Gold and White |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 7 inchesMetric17.8 cmImperial |
| Resolution: | 1024 x 600 pixels |
| Pixel density: | 170 pixels per inchMetric66.93 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT8312 |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Dual-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Mali-400 |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 64 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| UMTS Bands: | Bands 5(850), 2(1900), 1(2100) |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.