BLU TouchBook M7 Pro is a decent Android tablet, which features a very fast 1.3 GHz Quad-Core processing unit, a 7-inches screen, and 2 cameras, a 5 mega-pixels back camera and a 2 mega-pixels front facing camera. But it's time to get into a bit more details.
BLU equipped the BLU TouchBook M7 Pro with a MediaTek MT8321 system chip, packing an exceptional Quad-Core CPU clocking at 1300 megahertz and only 1 GB RAM memory which is a bit low for such a great tablet. A nice feature of this tablet is its 8 GB quite large internal storage and though it doesn't count with an SD card slot, it is enough to install hundreds of games and apps, although it might not be suitable if you are fan of the largest games currently available.
Regarding its body design materials, the BLU TouchBook M7 Pro is majorly made with Aluminum . This device is just 7.42" long and 4.3 inches wide, but it's still able to fit a a 7" display. This tablet is extremely thin and stilized, with a thickness of just 0.37 inches. This tablet feels a bit heavy for a device of this size, with a weight of 9.7 ounces. This tablet is for sale in 16 777 216 color.
This tablet has two cameras, a 5 mega-pixels back-facing camera and a 2 megapixels front facing camera.
This device has a good level 600 x 1024 7 inches screen, which makes all images and videos look quite colorful and brightful.
The BLU TouchBook M7 Pro uses a 2800 mAh great non-removable battery that provides this device an incredible battery life. An issue to take into account is that this tablet's battery is non-replaceable so you can't throw it away and buy a new one when it begins losing capacity, whereas with so much capacity you will probably replace this tablet before that happens.
The BLU TouchBook M7 Pro provides WiFi capability (although it can't be provided to other devices as a mobile hotspot), 4G HSPA+ connectivity, that is not so fast as LTE networks and the fastest 3G connection type, over HSDPA and HSPA technologies. This device doesn't use a sim card, because it doesn't work with GSM connections.
This tablet also comes with a few interesting characteristics as Bluetooth (4.0 ) and GPS Localization, and some sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
BLU G9 Pro -6.3†Full HD Smartphone with Triple Main Camera, 128GB+4GB RAM -Black
Shop now
Unlocked Cell Phone,X40 Android Smartphone, 6.11-inch HD+U Nouth Screen, 3GWCDMA : 850/2100MHZ SIM Card Frequency Band,1GB RAM 16GB ROM, 3800mAh,Front Rear Camera (Blue)
Shop now
BLU G50 Plus G0350WW 32GB GSM Unlocked Android Smart Phone - Green
Shop now
BLU G9 PRO | 2020 | All Day Battery | Unlocked | 6.3†HD+ Infinity Display | 128 GB | Triple 48MP Camera | US Version | US Warranty | Nightfall
Shop now
BLU VIVO XII | 2020 | All Day Battery | Unlocked | 6.3†HD+ Infinity Display | 128 GB | Triple 48MP Camera | US Version | US Warranty | Black
Shop now
| Device Type: | Tablet |
| Brand: | BLU |
| Operating System (OS): | Android 7.0 Nougat |
| Dimensions: | 7.42 x 4.30 x 0.37 inchesMetric18.85 x 10.92 x 0.94 cmImperial |
| Weight: | 9.70 ouncesMetric274.99 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
| Materials: | Aluminum |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 7 inchesMetric17.8 cmImperial |
| Resolution: | 1024 x 600 pixels |
| Pixel density: | 170 pixels per inchMetric66.93 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT8321 |
| Processor: | ARM Cortex-A7, 32-bit, 28 nm (Quad-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Mali-400 |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 2800 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Front camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | Bands 5(850), 2(1900), 1(2100) |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA and HSPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.