BOOX Palma 2 is a decent quality tablet, counting with a 6.1-inches screen and a 16 megapixels back side camera. Let's take a deeper sight of what this device can give us.
This device is quite a compact tablet device, taking into account that it packs a 6.1" display and it's only 0" long and 0" wide.
The BOOX Palma 2 is equipped with a low level 6.1" display with a x resolution, making everything in the display lose details and definition.
A good advantage of this tablet is the 128 GB inmense internal memory and whereas it doesn't include an SD card slot, it is still enough to install hundreds of apps without thinking about filling it.
This tablet has only a 16 mega-pixels back facing camera.
This tablet features a large 3950 mAh Li - Ion non-removable battery that can keep it running for several hours without having to charge it. An issue to evaluate is that this tablet's battery is non-replaceable so you can't throw it away and buy a new one when it starts to lose its charge, while having 3950 mAh you will probably discard this tablet before it happens.
This tablet doesn't have a SIM card, because it doesn't support GSM services.
This device also features a couple of nice features like Biometric fingerprint and Bluetooth (5.0 ), and a couple sensors likeLight Sensor and Accelerometer.
| Device Type: | Tablet |
| Operating System (OS): | Android 13 |
| Weight: | 6.00 ouncesMetric170.1 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | e-Ink |
| Size: | 6.1 inchesMetric15.5 cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm |
| RAM Memory: | 6 GB |
| Internal Memory: | 128 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | No |
| Capacity: | 3950 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 16 megapixels |
Networks | |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 5.0 |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer and Light Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.