DOOGEE R10 is a little bit outdated device, equipped with a 10.4 inches display, and two cameras, a 20 megapixels back facing camera and a 16 MP front camera.
A great feature of this tablet is the 128 GB huge internal memory and a slot for SD memory cards, enough to install hundreds of apps and even the largest games currently available without worrying about running out of space at all.
This tablet is quite a compact device, taking into account that it presents a 10.4 inches screen and it only has 0 inches long and 0 inches wide. offers the DOOGEE R10 in two different color options, knight black and moonlight silver.
This tablet is equipped with two cameras, a 20 mega-pixels back side camera and a 16 MP front side camera.
The DOOGEE R10 is equipped with a low quality x 10.4" screen, making everything look worse than it really is.
The DOOGEE R10 doesn't use a SIM card, because it doesn't support GSM networks.
This tablet features a 10800 mAh large Li - Ion non-removable battery, enough to provide the DOOGEE R10 with a marvelous battery life. An issue to consider is that this device's battery is not removable so you can't buy a new battery when it begins to get older, whereas with such a huge battery size you will probably replace this tablet before it becomes an issue.
This tablet also includes a couple nice characteristics such as Bluetooth (enables communication with other portable tablets, computers and accessories), GPS (Global Positioning System) and FM Radio, and lots of sensors like Light Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
No matter whether you want a portable tablet to play games, want this device mostly for social networks and internet browsing or want a tablet for work, you will definitely be very happy with it.
| Device Type: | Tablet |
| Operating System (OS): | Android 13 |
| Weight: | 30.41 ouncesMetric862.11 gImperial |
| Colors: | Knight Black and Moonlight Silver |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 10.4 inchesMetric26.4 cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek Helio G99 (6 nm) |
| RAM Memory: | 8 GB |
| Graphics Processor: | Mali-G57 |
| Internal Memory: | 128 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 2 TB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | No |
| Capacity: | 10800 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 20 megapixels |
| Front camera: | 16 megapixels |
Networks | |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 5.2 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.