DOOGEE T30SE is a mid-end tablet, which counts with a 11-inches screen, and two cameras, a 13 megapixels back-facing camera and a 5 MP front-facing camera.
A great point of this tablet is its astonishing 128 GB internal storage memory and a slot for external memory cards, allowing you to install lots of apps, games, songs, photos and videos without even thinking about running out of space at all.
The DOOGEE T30SE is available in two different colors, black and grey. The DOOGEE T30SE is only 0 inches long, but it's able to fit a a 11" screen.
This tablet has a low quality 11-inches screen with a x resolution, making everything in the screen lose details and definition.
This tablet is equipped with two cameras, a 13 megapixels back facing camera and a 5 mega-pixels front camera.
The DOOGEE T30SE packs an incredible 8580 mAh Li - Ion non-removable battery that provides the DOOGEE T30SE a great battery duration. An issue to take into consideration is that the DOOGEE T30SE's battery isn't removable so you can't change it when it starts to live shorter, whereas with such a big battery you will probably buy a new tablet before that becomes an issue.
This device doesn't use a SIM card, because it doesn't work with GSM services.
The DOOGEE T30SE also includes a handful of nice characteristics like Bluetooth (5.0 ) and GPS, and a couple sensors likeLight Sensor and Accelerometer.
If you want this tablet device for playing games, this tablet is probably the right one .
| Device Type: | Tablet |
| Operating System (OS): | Android 14 |
| Weight: | 17.64 ouncesMetric500.09 gImperial |
| Colors: | Black and Grey |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 11 inchesMetric27.9 cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Spreadtrum T606 (12 nm) |
| RAM Memory: | 4 GB |
| Graphics Processor: | Mali-G57 |
| Internal Memory: | 128 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 1 TB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | No |
| Capacity: | 8580 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Front camera: | 5 megapixels |
Networks | |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 5.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer and Light Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.