Fujitsu STYLISTIC M532 is a fair quality tablet, with an extremely powerful 1400 MHz Quad-Core processing unit, a really big 10.1 inches multi-touch capacitive display, an 8 megapixels back-facing camera and a 2 MP front-facing camera.
The Fujitsu STYLISTIC M532 is much lighter than what you would expect from a device this size. The Fujitsu STYLISTIC M532 is incredibly slim, with a thickness of just 0.34". While this tablet is only 10.34 inches long, it is still able to fit a a 10.1" display.
Fujitsu designed this tablet with a good level 10.1-inches display, and a 800 x 1280 resolution, which makes all photos and movies look good. Its display uses IPS LCD capacitive technology, and can detect multiple fingers at the same time.
The Fujitsu STYLISTIC M532 ships with a NVIDIA Tegra 3 T30S system chip, holding a very powerful 1.4 GHz Quad-Core processor with only 1 GB of RAM memory which is a little bit disappointing for such a good tablet. This tablet counts with a 32 GB impressive internal storage memory and an external memory slot, which allows the user to store lots of apps, games, songs, photos and videos without worrying about filling it.
This tablet features two cameras, an 8 megapixels back camera and a 2 megapixels front-facing camera. It is also able to shoot videos in 1920x1080 (Full HD). In addition, the camera counts with flash.
This tablet comes with a big capacity 3170 mAh Li-Polymer non-replaceable battery, enough to provide this device with an impressive battery duration. An issue to take into account is that this device's battery is not removable so you can't throw it away and buy a new one when it starts to lose its charge, even though having 3170 mAh you will probably discard this tablet before it becomes a real problem.
The Fujitsu STYLISTIC M532 includes wifi connectivity (although it can't be shared with other devices acting as a mobile hotspot) and fast 3G data connection, over HSPA technologies. This tablet doesn't use a SIM card, because it doesn't work with GSM networks.
This tablet also comes with a couple of interesting characteristics such as Bluetooth (3.0, EDR) and GPS Navigation, and a few sensors likeLight Sensor and Accelerometer.
The Fujitsu STYLISTIC M532 costs around 55 dollars, which is somewhat expensive for this type of tablet.
| Device Type: | Tablet |
| Brand: | Fujitsu |
| Operating System (OS): | Android 4.0.3 |
| Dimensions: | 10.34 x 6.91 x 0.34 inchesMetric26.26 x 17.55 x 0.86 cmImperial |
| Weight: | 19.75 ouncesMetric559.9 gImperial |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
| Price: | $ 55.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 10.1 inchesMetric25.7 cmImperial |
| Resolution: | 1280 x 800 pixels |
| Pixel density: | 149 pixels per inchMetric58.66 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | NVIDIA Tegra 3 T30S |
| Processor: | ARM Cortex-A9 (Quad-Core 1400 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 32 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC |
Battery | |
| Battery type: | Li-Polymer |
| Removable: | No |
| Capacity: | 3170 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Technologies: | HSPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 3.0, EDR |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer and Light Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.