General Mobile e-tab 32GB is a not so powerful Android tablet, provisioned with a 1.3 megapixels back side camera, a fast 1 GHz processing unit and a big size 8.9 inches display.
General Mobile decided to build this device with a fast 1 GHz processor with 512 MB of RAM memory. The General Mobile e-tab 32GB counts with a 32 GB awesome internal storage memory and a slot for SD memory cards, allowing you to store lots of apps, games, pictures and videos without worrying about running out of space.
The General Mobile e-tab 32GB doesn't feel very lightweight for a tablet of this size, weighting 19.4 ounces. The General Mobile e-tab 32GB is for sale in color black. While this device is only 9.37 inches long and 6.42 inches wide, it manages to pack a 8.9 inches screen. This tablet is just 0.39 inches thick, taking it to the thinnest tablet's category.
General Mobile designed this device with a nice 8.9" screen, and a resolution of 768 x 1280 , which makes everything look quite good.
This device provides WiFi connectivity (but it can't be provided to other devices around, acting as a router or modem) and 3G internet connection, using UMTS technologies. The General Mobile e-tab 32GB doesn't use a SIM card, because it is not a GSM enabled tablet.
This device is equipped with only a 1.3 MP back camera.
The General Mobile e-tab 32GB also includes Bluetooth (allows communication with other tablet devices, computers and accessories), and multiple sensors like Light Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
This tablet packs a 6000 mAh high capacity Li-Ion non-replaceable battery that provides this device an incredibly long battery life. An issue to evaluate is that this tablet's battery is not removable so you can't throw it away and buy a new one when it begins to lose capacity, though with such a huge battery size you will probably buy a new tablet before that happens.
| Device Type: | Tablet |
| Brand: | General Mobile |
| Operating System (OS): | Android 2.3 |
| Dimensions: | 9.37 x 6.42 x 0.39 inchesMetric23.8 x 16.31 x 0.99 cmImperial |
| Weight: | 19.40 ouncesMetric549.98 gImperial |
| Colors: | Black |
Display | |
| Size: | 8.9 inchesMetric22.6 cmImperial |
| Resolution: | 1280 x 768 pixels |
| Pixel density: | 168 pixels per inchMetric66.14 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | ARM Cortex-A8 (Single-Core 1000 MHz) |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 32 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | No |
| Capacity: | 6000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 1.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Technologies: | UMTS |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.