Huawei MediaPad T1 7.0 is a quite good tablet, featuring a big 7-inches display, a Quad-Core processing unit speeding at 1.2 gigahertz, and 2 cameras, a 2 megapixels back-facing camera and a 2 mega-pixels front facing camera. But it's time to get into much more detail.
About its aspect, the Huawei MediaPad T1 7.0 is mainly created with Metal . This tablet is just 7.55" long and 4.21" wide, but it manages to hold a 7" screen. This tablet is very thin, with a thickness of just 0.33". This tablet is only available in color 16 777 216. The Huawei MediaPad T1 7.0 feels a bit heavy comparing to other devices , with a weight of 9.81 ounces.
Huawei equipped the Huawei MediaPad T1 7.0 with a powerful 1200 megahertz Quad-Core CPU, packed into a Spreadtrum SC7731G chip with 1 GB RAM memory. This tablet comes with an interesting 8 GB internal storage and an SD extension slot, allowing the user to store hundreds of apps and games without any trouble.
This tablet features two cameras, a 2 mega-pixels back side camera and a 2 mega-pixels front side camera. It can also film 800x480 videos.
The Huawei MediaPad T1 7.0 is equipped with a good level 600 x 1024 7 inches screen, giving this tablet a decent graphic quality.
This device offers Wi-Fi connectivity (and it can be provided to other devices as a mobile hotspot) and 3G fast connection type, supported by HSPA technologies. The Huawei MediaPad T1 7.0 uses a Micro SIM card for GSM networks.
This tablet features an inmense 4000 mAh Li - Ion non-replaceable battery providing this tablet a marvelous battery duration. An issue to take into consideration is that this device's battery is non-replaceable so you can't buy a new battery when it starts to lose its charge, whereas with this big battery you will probably replace this portable tablet before it becomes a real problem.
This tablet also includes some cool characteristics as Bluetooth (allows communication with other devices and accessories) and GPS Navigation, and a few sensors likeLight Sensor and Accelerometer.
It doesn't matter whether you want a tablet for work, want it mainly for social networks and internet browsing or want a tablet to play games, this tablet is definitely the right one for you.
Huawei MediaPad T5 Tablet with 10.1" IPS FHD Display, Octa Core, Dual Harman Kardon-Tuned Speakers, WiFi Only, 2GB+16GB, Black (US Warranty)
Shop now
Huawei MediaPad M5 Lite 10.1" Full HD Wi-Fi Tablet with Pen, Quad Stereo Speakers, Kirin 659, 3GB RAM, 32GB ROM, Android 8.0, 8MP FF/AF Camera, Space Gray
Shop now
Huawei Y7 2019 Dub-LX3 32GB Unlocked GSM LTE Android Phone w/Dual 13MP+2MP Camera - Midnight Black
Shop now
| Device Type: | Tablet |
| Brand: | Huawei |
| Operating System (OS): | Android 4.4.2 |
| Dimensions: | 7.55 x 4.21 x 0.33 inchesMetric19.18 x 10.69 x 0.84 cmImperial |
| Weight: | 9.81 ouncesMetric278.11 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
| Materials: | Metal |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 7 inchesMetric17.8 cmImperial |
| Resolution: | 1024 x 600 pixels |
| Pixel density: | 170 pixels per inchMetric66.93 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Spreadtrum SC7731G |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1200 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Mali-400 MP2 |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSD (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | No |
| Capacity: | 4000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Front camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 800 x 480 |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Micro SIM |
| UMTS Bands: | Bands 8(900), 1(2100) |
| Technologies: | HSPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer and Light Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.