Microsoft Surface Pro 8 is an impressive Windows tablet, equipped with a high-tech 4200 MHz Quad-Core CPU, a huge 13" screen, a 10 megapixels back facing camera and a 5 mega-pixels front camera.
Microsoft decided to build the Microsoft Surface Pro 8 using a Intel Core i5 11th Gen 1135G7 (10 nm) system chip, packing a high-tech 4200 MHz Quad-Core processor and a big 8 GB RAM memory.
Talking about its design, this tablet is mostly manufactured with Aluminum . Microsoft made this tablet in two colors, graphite and platinum. This tablet just has 11.3" long and 8.19 inches wide, but it's able to fit a a 13 inches screen. This device is incredibly thin and practical, with a thickness of just 0.37". Microsoft appears to have forgotten about weight optimization in this 31.43 ounces tablet.
Microsoft designed this tablet with a good level 13 inches display, and a resolution of 1920 x 2880 , giving this tablet a good graphic quality.
This tablet is equipped with two cameras, a 10 MP back side camera and a 5 mega-pixels front facing camera.
This tablet counts with an inmense 6200 mAh non-removable battery, enough to provide this tablet with an amazing battery duration. An issue to take into account is that the Microsoft Surface Pro 8's battery is not removable so you can't change it when it starts to last shorter, although with such a big battery you will probably discard this tablet device before that becomes a real problem.
This tablet features Wi-Fi capability (but it can't be provided to other devices around, acting as a wireless router). The Microsoft Surface Pro 8 doesn't use a SIM card, because it doesn't work with GSM networks.
This tablet also features a couple of nice characteristics such as Facial recognition to unlock and Bluetooth, and multiple sensors like Light Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
The Microsoft Surface Pro 8 is probably a great option for you it doesn't matter whether you want it to take lots of pictures, are looking for a tablet mainly for internet broswing and social networks, need it for work or will use this tablet for playing games.
Microsoft Surface Pro X 13in Microsoft SQ1 8GB RAM 128GB SSD Wi-Fi + 4G LTE Black (Renewed)
Shop now
Microsoft Surface Pro 7 MS7 12.3†(2736x1824) 10-Point Touch Display Tablet PC W/Surface Type Cover & Surface Pen, Intel 10th Gen Core i3, 4GB RAM, 128GB SSD, Windows 10, Platinum (Latest Model)
Shop now
Microsoft Surface Pro 6 (Intel Core i5, 8GB RAM, 256 GB)Â - Black
Shop now
Microsoft Surface Pro Intel i5-7300U 2.6GHz 8GB 256GB SSD Win 10 Pro (Renewed)
Shop now
Latest Microsoft Surface Pro 4 (2736 x 1824) Tablet 6th Generation (Intel Core i5-6300U, 8GB Ram, 256GB SSD, Bluetooth, Dual Camera) Windows 10 Professional (Renewed)
Shop now
Microsoft Surface Pro 7 – 12.3" Touch-Screen - 10th Gen Intel Core i5 - 8GB Memory - 128GB SSD (Latest Model) – Platinum (VDV-00001)
Shop now
Microsoft Surface Pro 7 – 12.3" Touch-Screen - 10th Gen Intel Core i5 - 8GB Memory - 128GB SSD (Latest Model) – Platinum with Black Type Cover
Shop now
| Device Type: | Tablet |
| Brand: | Microsoft |
| Operating System (OS): | Windows 11 |
| Dimensions: | 11.30 x 8.19 x 0.37 inchesMetric28.7 x 20.8 x 0.94 cmImperial |
| Weight: | 31.43 ouncesMetric891.03 gImperial |
| Colors: | Graphite and Platinum |
| Materials: | Aluminum |
Display | |
| Size: | 13 inchesMetric33 cmImperial |
| Resolution: | 2880 x 1920 pixels |
| Pixel density: | 266 pixels per inchMetric104.72 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Intel Core i5 11th Gen 1135G7 (10 nm) |
| Processor: | 64-bit (Quad-Core 4200 MHz) |
| RAM Memory: | 8 GB |
| Graphics Processor: | Intel Iris Xe Graphics |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 6200 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 10 megapixels |
| Front camera: | 5 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 5.1 |
| Face Unlock: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.