Plum Debut is a modest Android tablet, equipped with a good performance 1000 megahertz processor, a good size 7" multi touch screen, a 5 MP back side camera and a 0.3 megapixels front side camera. That's everything we have to say? Not at all, it's only the shortest summary in history.
It seems like Plum forgot about weight optimization in this 13.69 oz tablet. Whereas the Plum Debut is just 7.76" long and 4.72" wide, it's able to fit a a 7 inches screen. The Plum Debut is a bit thick for current standards, with its 0.52 inches thickness.
This device is powered by a Qualcomm Snapdragon MSM7227T system chip, packing a powerful CPU speeding at 1 gigahertz and 512 MB RAM.
This tablet has two cameras, a 5 mega-pixels back camera and a 0.3 mega-pixels front side camera.
This display uses TFT capacitive technology, and allows multi-touch gestures.
This tablet features an incredible 4250 mAh Li-Ion non-replaceable battery providing this tablet a marvelous battery duration. An issue to evaluate is that the Plum Debut's battery is non-removable so you can't buy a new battery when it begins to lose capacity, even though with so much capacity you will probably buy a new tablet device before that happens.
The Plum Debut offers wifi connection (and it can be shared with other devices acting as a mobile hotspot) and 3G fast connection type, supported by HSDPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. This tablet works with a SIM card for GSM services.
The Plum Debut also comes with a couple of useful characteristics like Bluetooth (2.0, EDR) and GPS (Global Positioning System), and a couple sensors likeProximity Sensor and Accelerometer.
| Device Type: | Tablet |
| Brand: | Plum |
| Operating System (OS): | Android 4.0 |
| Dimensions: | 7.76 x 4.72 x 0.52 inchesMetric19.71 x 11.99 x 1.32 cmImperial |
| Weight: | 13.69 ouncesMetric388.1 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 7 inchesMetric17.8 cmImperial |
| Resolution: | 800 x 480 pixels |
| Pixel density: | 133 pixels per inchMetric52.36 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon MSM7227T |
| Processor: | Single-Core 1000 MHz |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | No |
| Capacity: | 4250 mAh |
| Stand-by Time: | 220 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 850, 1700/2100, 1900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0, EDR |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.