| Global Score | |
| 33.1 | 71.5 |
| Basic Information | |
| Alcatel | Samsung |
| -- | Android 4.0 |
| -- | 0000-00-00 |
| 4.19 x 2.28 x 0.50 inches | 5.39 x 2.80 x 0.34 inches |
| 3.16 ounces | 4.72 ounces |
| Gray | Black, Blue, Brown and White |
| -- | Plastic |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 100.00 | $ 100.00 |
| Display / Screen | |
| 2 inches | 4.8 inches |
| 160 x 128 pixels | 720 x 1280 pixels (HD) |
| LCD | Super AMOLED |
| 102 pixels per inch | 306 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 5.3 | 8.2 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon S4 Plus MSM8960 chipset |
| processor | Krait (Dual-Core 1500 MHz) processor |
| -- | 2 GB (500 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 225 (400 MHz) GPU |
| 5.76 | 8.46 |
| Storage | |
| 51,2 MB internal memory | 32 GB internal memory |
| microSD external memory slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0.4 | 7.56 |
| Camera | |
| 2.00 MP | 8.00 MP + 1.90 MP |
| -- | f/2.60 aperture |
| -- | 0.33 inches (1/3") sensor |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 4.73 | 8.47 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| UMTS, EDGE, GPRS and GSM | LTE (4G), EV-DO A and CDMA |
| SIM | Micro SIM |
| 0.5 | 5.6 |
| Battery Life | |
| 580mAh Li-Ion Battery | 2100mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 427 hours standby time 4.4 hours talk time | 200 hours standby time 15 hours talk time |
| 1.84 | 4 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.0 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| FM Radio | -- |
The Galaxy S III Cricket has a score of 71.5, which is a lot better than Alcatel 871A's 33.1 score. Galaxy S III Cricket is a a lot thinner but incredibly heavier cellphone than Alcatel 871A. Galaxy S III Cricket features a much more vibrant screen than Alcatel 871A, because it has a lot higher pixels number per inch in the screen, a much bigger display and a way higher resolution of 1280 x 720.
The Samsung Galaxy S III Cricket features a very superior hardware performance than Alcatel 871A, because it has a GPU and a higher number of cores. The Galaxy S III Cricket features a very superior memory capacity to install games and applications than Alcatel 871A, because it has more internal storage.
Galaxy S III Cricket counts with a superior battery performance than Alcatel 871A, because it has a 2100mAh battery capacity against 580mAh. The Samsung Galaxy S III Cricket has a lot better camera than Alcatel 871A, because it has a back-facing camera with a much higher resolution.
The Galaxy S III Cricket costs the same than Alcatel 871A, which makes it a simple decision.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.