| Global Score | |
| 27.4 | 38.1 |
| Basic Information | |
| Alcatel | Samsung |
| -- | 2010-03-15 |
| 4.60 x 2.30 x 0.50 inches | 4.16 x 2.31 x 0.57 inches |
| 3.52 ounces | 3.99 ounces |
| Black | -- |
| $ 55.00 | $ 55.00 |
| Display / Screen | |
| 2 inches | 2.6 inches |
| 176 x 220 pixels | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| TFT | TFT |
| 141 pixels per inch | 154 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 5.7 | 5.9 |
| processor | Single-Core 208 MHz processor |
| GPU | GPU |
| 5.76 | 5.76 |
| Storage | |
| -- | 81,92 MB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 0 | 1.82 |
| Camera | |
| -- | 2.00 MP |
| 0 | 4.73 |
| GSM | UMTS, EDGE and GSM |
| SIM | SIM |
| 0.1 | 0.4 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 1000mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 384 hours standby time 3.9 hours talk time | 250 hours standby time 3 hours talk time |
| 1.36 | 2.56 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 2.0, EDR |
| -- | GPS |
| FM Radio | -- |
Samsung Strive has a global score of 38.1, which is a lot better than the Alcatel A382G's score of 27.4. Even being the best in this comparison, the Samsung Strive construction is heavier and thicker than Alcatel A382G. Samsung Strive has a little bit better looking screen than Alcatel A382G, because it has a little bit more pixels per inch of display, a bigger screen and a better 320 x 240 resolution.
Samsung Strive and Alcatel A382G count with quite similar processing units, although the Samsung Strive also has a greater number of faster cores. Samsung Strive features a way bigger storage to install applications and games or saving photos and videos than Alcatel A382G, because it has an external memory card slot that allows a maximum of 32 GB.
Samsung Strive counts with a way better battery performance than Alcatel A382G. Samsung Strive takes much clearer pictures and videos than Alcatel A382G.
The Samsung Strive and the Alcatel A382G cost the same.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.