| Global Score | |
| 22.7 | 38.1 |
| Basic Information | |
| Alcatel | Samsung |
| -- | 2010-03-15 |
| 3.94 x 1.81 x 0.83 inches | 4.16 x 2.31 x 0.57 inches |
| 3.00 ounces | 3.99 ounces |
| $ 55.00 | $ 55.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 2.6 inches |
| 101 x 65 pixels | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| LCD | TFT |
| -- | 154 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 2.8 | 5.9 |
| processor | Single-Core 208 MHz processor |
| GPU | GPU |
| 5.76 | 5.76 |
| Storage | |
| -- | 81,92 MB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 0 | 1.82 |
| Camera | |
| -- | 2.00 MP |
| 0 | 4.73 |
| GPRS and GSM | UMTS, EDGE and GSM |
| SIM | SIM |
| 0.2 | 0.4 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 1000mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 200 hours standby time 4 hours talk time | 250 hours standby time 3 hours talk time |
| 1.36 | 2.56 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 2.0, EDR |
| -- | GPS |
The Samsung Strive has an overall score of 38.1, which is way better than the Alcatel OneTouch 156a's overall score of 22.7. Samsung Strive's design is noticeably thinner but heavier than Alcatel OneTouch 156a. The Alcatel OneTouch 156a and the Samsung Strive both count with extremely similar CPUs, although the Samsung Strive also has a greater number of cores.
The Samsung Strive features a much more vibrant screen than Alcatel OneTouch 156a, because it has a way better 320 x 240 pixels resolution. The Samsung Strive has a superior memory to store more apps and games than Alcatel OneTouch 156a, because it has a slot for an SD memory card that holds a maximum of 32 GB.
Samsung Strive shoots way better photos and videos than Alcatel OneTouch 156a. Samsung Strive features a much longer battery duration than Alcatel OneTouch 156a.
The Samsung Strive costs the same than Alcatel OneTouch 156a, making this phone a simple decision.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.