| Global Score | |
| 25.3 | 55.3 |
| Basic Information | |
| Alcatel | ZTE |
| -- | Android 7.1 Nougat |
| -- | 2017-10-05 |
| 3.49 x 1.59 x 0.71 inches | 5.72 x 2.85 x 0.36 inches |
| 2.82 ounces | 5.11 ounces |
| -- | Black |
| -- | Plastic |
| $ 50.00 | $ 50.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5 inches |
| 128 x 128 pixels | 854 x 480 pixels |
| CSTN | TFT |
| 62 pixels per inch | 196 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 4.6 | 6.4 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 210 8909 chipset |
| processor | ARM Cortex-A7, 32-bit, 28 nm (Quad-Core 1100 MHz) processor |
| -- | 2 GB RAM |
| GPU | Adreno 304 GPU |
| 5.76 | 8.01 |
| Storage | |
| -- | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 256 GB) external memory slot |
| 0 | 7.48 |
| Camera | |
| -- | 8.00 MP + 2.00 MP |
| -- | f/2.00 aperture |
| -- | 1280 x 720 (HD) video resolution |
| 0 | 7.37 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GPRS and GSM | LTE (4G) |
| SIM | Nano SIM |
| 0.2 | 5.4 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 2500mAh Li - Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 200 hours standby time 6 hours talk time | -- |
| 1.36 | 4.48 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.1 |
| -- | GPS |
| -- | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
The ZTE Blade Vantage has a score of 55.3, which is much better than the Alcatel OneTouch 355a's 25.3 general score. The ZTE Blade Vantage is a much thinner but heavier cellphone than Alcatel OneTouch 355a. The ZTE Blade Vantage has a very superior processor than Alcatel OneTouch 355a, because it has a greater number of faster cores.
ZTE Blade Vantage has a lot better display than Alcatel OneTouch 355a, because it has a lot better 480 x 854 resolution and a much higher pixel density. The ZTE Blade Vantage features a lot better camera than Alcatel OneTouch 355a. The ZTE Blade Vantage features a much greater storage capacity to install applications and games or saving photos and videos than Alcatel OneTouch 355a, because it has a slot for an external memory card that allows a maximum of 256 GB.
ZTE Blade Vantage counts with a superior battery performance than Alcatel OneTouch 355a.
ZTE Blade Vantage and the Alcatel OneTouch 355a cost the same.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.