| Global Score | |
| 31 | 77.7 |
| Basic Information | |
| Alcatel | HTC |
| Android 4.3 | Android 5.0 |
| -- | 2015-03-01 |
| 5.10 x 2.50 x 0.33 inches | 5.69 x 2.74 x 0.38 inches |
| 4.09 ounces | 5.54 ounces |
| Black, Brown, Gray, Pink and White | Black, Gold, Gray and Pink |
| -- | Aluminium |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 185.00 | $ 178.00 |
| Display / Screen | |
| 4.5 inches | 5 inches |
| 540 x 960 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| IPS LCD | S-LCD 3 |
| 245 pixels per inch | 441 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.5 | 9.3 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 810 MSM8994 chipset |
| processor | 64-bit ARM Cortex-A57 (Quad-Core 2000 MHz + Quad-Core 1500 MHz) processor |
| -- | 3 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 430 (600 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.99 |
| Storage | |
| -- | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 0 | 8.12 |
| Camera | |
| -- | 20.00 MP + 4.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 27.80mm focal length |
| -- | 0.42 inches (1/2.4") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 0 | 10.12 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | Nano SIM |
| 3.4 | 6.7 |
| Battery Life | |
| -- | 2840mAh Li-Polymer Battery |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | 391 hours standby time 25.4 hours talk time |
| 1.36 | 4.8 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.1 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
HTC One M9 is much better than the Alcatel OneTouch Idol 2 mini S, having a global score of 77.7 against 31. Both of these phones come with Android operating system, but the HTC One M9 has newer 5.0 version and Alcatel OneTouch Idol 2 mini S has Android 4.3, so it provides lots of additional features and a performance increase. The HTC One M9 is a a lot heavier and somewhat thicker phone than Alcatel OneTouch Idol 2 mini S.
HTC One M9 counts with a lot better screen than Alcatel OneTouch Idol 2 mini S, because it has a lot higher resolution of 1920 x 1080px, a way greater screen density and a little bit larger display. The HTC One M9 counts with a much more powerful CPU than Alcatel OneTouch Idol 2 mini S, because it has a 64-bit CPU, an additional graphics processor and 8 more cpu cores.
The HTC One M9 counts with a very superior storage to store more games and applications than Alcatel OneTouch Idol 2 mini S, because it has a slot for external memory cards that admits a maximum of 128 GB. HTC One M9 counts with a really longer battery life than Alcatel OneTouch Idol 2 mini S. HTC One M9 counts with a very superior camera than Alcatel OneTouch Idol 2 mini S.
In addition to being the best phone of the ones we compare here, HTC One M9 is also cheap compared to the Alcatel OneTouch Idol 2 mini S.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.