| Global Score | |
| 31 | 75.2 |
| Basic Information | |
| Alcatel | LG |
| Android 4.3 | Android 5.0 |
| -- | 2015-01-05 |
| 5.10 x 2.50 x 0.33 inches | 5.87 x 2.96 x 0.37 inches |
| 4.09 ounces | 5.36 ounces |
| Black, Brown, Gray, Pink and White | Gray and Red |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 185.00 | $ 185.00 |
| Display / Screen | |
| 4.5 inches | 5.5 inches |
| 540 x 960 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| IPS LCD | P-OLED |
| 245 pixels per inch | 401 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.5 | 9.1 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 810 MSM8994 chipset |
| processor | 64-bit ARM Cortex-A57 (Quad-Core 2000 MHz + Quad-Core 1500 MHz) processor |
| -- | 3 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 430 (600 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.99 |
| Storage | |
| -- | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 0 | 8.12 |
| Camera | |
| -- | 13.00 MP + 2.10 MP |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1920 x 1080 (60 fps) (Full HD) slow motion video |
| 0 | 8.58 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, UMTS, EDGE and GPRS |
| 3.4 | 6.2 |
| Battery Life | |
| -- | 3000mAh Battery |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 4.96 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.1 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
LG G Flex 2 has a global score of 75.2, which is way better than Alcatel OneTouch Idol 2 mini S's 31 overall score. Both of these phones come with Android OS (operating system), but LG G Flex 2 has 5.0 version and Alcatel OneTouch Idol 2 mini S has Android 4.3 version, so it offers a couple nice extra features. Despite being the best phone in this comparison, LG G Flex 2's construction is thicker and noticeably heavier than Alcatel OneTouch Idol 2 mini S.
LG G Flex 2 has a lot better display than Alcatel OneTouch Idol 2 mini S, because it has a way greater pixels number per inch in the display, a larger display and a lot better resolution of 1920 x 1080 pixels. The LG G Flex 2 counts with a much bigger memory capacity to store more games and applications than Alcatel OneTouch Idol 2 mini S, because it has a SD card slot that allows a maximum of 128 GB.
LG G Flex 2 features an extremely better processor than Alcatel OneTouch Idol 2 mini S, because it has a 64-bits processor, an extra GPU and a higher number of faster cores. The LG G Flex 2 has a way better camera than Alcatel OneTouch Idol 2 mini S. LG G Flex 2 counts with a really longer battery performance than Alcatel OneTouch Idol 2 mini S.
LG G Flex 2 costs the same than the Alcatel OneTouch Idol 2 mini S, which makes it a simple decision.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.